• „WYRUSZ” – wędrówka uczniów naszej szkoły śladami św. Stanisława Kostki

          • Już po raz czterdziesty młodzi z Mazowsza ruszyli drogą swojego Patrona. „Wyrusz” to hasło tegorocznych uroczystości, które nawiązuje do podróży św. Stasia Kostki z Wiednia do Rzymu. Święty z Rostowa, idąc za własnymi marzeniami, osiągnął świętość w młodym wieku. Jego niezłomna postawa uczy nas pokory, posłuszeństwa rodzicom, pracowitości i dążenia do celu.

            Swoją wytrwałość mieliśmy okazję sprawdzić idąc siedem kilometrów z Przasnysza do Rostkowa.

            W miejscu narodzin Stasia Kostki czekało dla uczestników moc atrakcji: gra terenowa, spotkanie z pasjonatami historii z grup rekonstrukcyjnych, pokaz wybranych tańców polskich, tory przeszkód, a nawet… dmuchańce. Spokojne na co dzień Rostkowo, tego dnia tętniło życiem. I tylko urocze żabki przy stawie (w tej roli wystąpiły sympatyczne dzieci z miejscowej szkoły) kumkały jak każdego dnia.

          • Warsztaty profilaktyczne

          • W ramach działań profilaktycznych i wychowawczych, na terenie Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim, już kolejny raz dzięki wsparciu Urzędu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki, możliwe było zorganizowanie warsztatów związanych z przemocą, agresją oraz integracją uczniów z Ukrainy. W czasie warsztatów w klasach starszych poruszono tematy związane z bezpiecznym spędzaniem czasu w okresie wakacji, w różnych grupach znajomych. Warsztaty odbywają się cyklicznie już od kilku lat.  Na warsztatach jest nie tylko ciężka praca całego zespołu klasowego, ale i zabawa. Warsztaty zostały prowadzone przez zaprzyjaźnionych trenerów z Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z Warszawy

          • Szkolne Koło PCK w ZSP nr 3

          • Po przerwie spowodowanej obostrzeniami w związku z pandemią, grupa uczniów pomagała wydawać żywność z magazynu. Produktów w tym roku jest znacznie mniej, ale nadal oferta PCK jest atrakcyjna. Niestety wydarzenia za naszą wschodnią granicą spowodowały potrzebę rozszerzenia działalności uczniów naszej szkoły w zakresie pomocy uchodźcom z Ukrainy. Do magazynu żywnościowego zaczęły się zgłaszać również osoby z Ukrainy. Łącznie w miesiącu maju wydano 361 paczek dla Polaków i 189 dla Ukraińców. Każda paczka to około 4,5 kilograma żywności, więc przez dwa dni rozdano prawie dwie tony jedzenia tylko dla osób z terenu Nowego Dworu Mazowieckiego. Prócz oczywistych zbiórek ubrań i żywności, na terenie szkoły włączyliśmy się w działania pomocowe na terenie Modlina Twierdzy przy pracach sprzątaniowo-remontowych. Nie było łatwo, było ogrom rzeczy do wyniesienia i ogromny teren do posprzątania. Na szczęście w przerwie był ciepły posiłek i herbata. Dziewczęta ze szkolnego koła PCK włączyły się w działania przy Ośrodku Pomocy Społecznej przy segregacji odzieży dla uchodźców. Wspólnie z panią Agnieszką Ostrowską przez kilka dni walczyły z ogromem ubrań dowożonych przez prywatne osoby, ale i instytucje czy szkoły.

            Dzięki działaniom opiekunów szkolnego koła PCK oraz młodzieży działającej wspólnie z nimi nasza szkoła otrzymała medal na 100-lecie Ruchu Młodzieżowego Polskiego Czerwonego Krzyża. Medal został wręczony na uroczystości zorganizowanej w szkole podstawowej w Cieksynie i wręczony przez Michała Mikołajczyka Prezesa Mazowieckiego Oddziału Okręgowego PCK na ręce pana Bartosza Ciecierskiego.

          • Lasy, jeziora i morze – uroki Ziemii Kaszubskiej odkrywane podczas 5-dniowej wycieczki klas: IVa, IVb, VIa i VIIb

          • W końcu udało się! Po pandemicznej przerwie udaliśmy się na wymarzoną wycieczkę w urokliwe i mało uczęszczane zakątki Kaszub. Zgłębiliśmy tradycję i specyficzny język tego regionu (wizyta w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach i skansen w Klukach) oraz odbyliśmy wyczerpujące spacery po Słowińskim Parku Narodowym.

            Na długiej liście atrakcji nie mogło zabraknąć wspinaczki na latarnię morską w Czołpinie czy wejścia na wzniesienie Rowokół. Mogliśmy też cieszyć się widokiem polskiej Sahary, czyli Wydmy Łąckiej w okolicach Łeby. Najwytrwalsi mogli wdrapać się na szczyt i nie powstrzymał ich nawet intensywny deszcz.

            W ramach obchodów Dnia Dziecka odwiedziliśmy morski park rozrywki Sea Park w Sarbsku. A tam czekało na nas moc atrakcji: wrak na wspak, oceanarium prehistoryczne, kino 5D, ścieżka z miniaturami polskich latarni morskich, makiety wszelkich stworów wodnych w skali 1:1 oraz muzeum marynistyczne. Nasze serca skradły urokliwe foki, uchatki i kotiki – sympatyczne ssaki, które mogliśmy podziwiać podczas pokazów a nawet… spektaklu teatralnego, w którym wytrawne aktorki - uchatki przeszkadzały piratom w poszukiwaniu skarbu.

            Był to także czas obcowania z dziką przyrodą. Podziwialiśmy nieuczęszczane rozlewiska jeziora Łebsko i bytujące tam zwierzęta: jelenie, lisa, bociany, żurawie i małe żabki.

            Cudownie bawiliśmy się także podczas ogniska z kapelą kaszubską, która do tańca przygrywała nam na akordeonie, bębnie, burczybasach i diabelskich skrzypcach.

            W drodze powrotnej odwiedziliśmy Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie, który znajduje się w dworku rodzinnym Józefa Wybickiego. Jak na szkołę imienia twórcy hymnu narodowego przystało, z zaciekawieniem wysłuchaliśmy opowieści, tych oficjalnych i tych mniej oficjalnych o życiu Józefa Wybickiego i epoce, w której żył.

            Gdzie wybierzemy się za rok? Może tym razem na południe Polski?

             

          • „We Can Sing… about peace and love” – kolejna edycja szkolnego talent show

          • Do kalendarza szkolnych wydarzeń artystycznych powrócił kultowy już konkurs wokalny na najpiękniejsze wykonanie piosenki angielskiej „We Can Sing”.

            Tym razem młodzi artyści zmierzyli się z repertuarem nawiązującym do niespokojnej sytuacji wokół nas. Zaśpiewane piosenki były protest songami wobec wojen, niesprawiedliwości, podziałów oraz krzywdy. Nie mogło zatem zabraknąć sztandarowego dzieła Johna Lennona „Imagine” czy „Wind Of Change” grupy Scorpions.

            Wykonawcy nie bali się sięgnąć po tak wymagający repertuar jak „Another Day in Paradise” Phila Collinsa czy też „Man in the Mirror” Michaela Jacksona.

            Po burzliwych naradach jury wyłoniło laureatów:

            1. miejsce – Dawid Jesionek VI a

            2. miejsce – Wiktor Błoński IV a i Lena Kopańska IV a

            3. miejsce – Karolina Falak VII b i Wiktoria Laskowska VIII a

            Koncert był też muzycznym hołdem oddanym zmarłemu Nauczycielowi naszej szkoły śp. Dariuszowi Kłosowskiemu. Laureat pierwszego miejsca został obdarzony statuetką „Złotego Kłosa” na cześć tego lubianego Pedagoga, wybitego Muzyka i współtwórcy konkursu „We Can Sing”.

             

            Organizatorami show były:

            - p. Anna Wiórkiewicz

            - p. Dorota Tendera

            - p. Małgorzata Widz

          • Wycieczka do Fortu III w Pomiechówku

          •             Dnia 1 czerwca 2022 roku, klasa 7a wraz z nauczycielami p. Edytą Grusiewicz i  p. Iwoną Jeziorską uczestniczyła w wycieczce historycznej do Fortu III w Pomiechówku. Uczniowie poznali historię Fortu jako unikatowego zabytku architektury obronnej oraz jego rolę w czasie II wojny światowej.

            W czasie zwiedzania  zapoznali się z genezą fortu, architekturą oraz sposobem jego wykorzystania od chwili jego powstania. Szczególną uwagę przewodnik poświęcił okupacji niemieckiej na terenie powiatu nowodworskiego. Uczniowie zwiedzili cele, w których w  czasie wojny przetrzymywani byli więźniowie. Zobaczyli wyryte przez skazanych napisy na ścianach, przeszli 400 metrowym podziemnym bunkrem.

            Głównym celem wycieczki było zapoznanie uczniów z historią  obiektu oraz utrwalenie i zachowanie pamięci o Forcie III w Pomiechówku jako miejscu pamięci narodowej. 

          • Śladami „Katarynki”

          • W maju klasa Va z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim zainspirowana lekturą szkolną pt „Katarynka” wybrała się na wycieczkę do Warszawy śladami głównego bohatera „Pan Adama”. Uczniowie mieli możliwość przejścia ulicami Warszawy opisywanymi w noweli  - zaczęliśmy od ulicy Miodowej, którą przeszliśmy w kierunku Starego Miasta.  Po drodze oglądaliśmy napotkane pomniki, związane z ważnymi wydarzeniami dla Polski. Mieliśmy możliwość zwiedzenia Muzeum Warszawy na warszawskiej Starówce, gdzie zapoznaliśmy się z miejscową architekturą kamienic i wyglądem Warszawy z wcześniejszych okresów. Nie byłoby wycieczki bez Mc`Donalda, więc i tym razem korzystając z okazji, że był po drodze, to oczywiście weszliśmy coś przekąsić. Po posiłku udaliśmy się Metrem na warszawską Pragę, aby zobaczyć typowe kamienice z podwórkami, na których kiedyś grywali „Kataryniarze”. Wycieczka była wyczerpująca, ale dzieci miały możliwość poruszania się komunikacją miejską i podmiejską. Niektórzy jak się okazało, nigdy nie jechali metrem. Wycieczka bardzo udana i polecamy zwiedzenia Warszawskiego Muzeum na Rynku Starego Miasta.

          • Przygoda z Książką

          • W ramach projektu „Przygoda z Książką” w naszej szkole odbyły się  konkursy,  które dotyczyły biblioteki, książki i czytania . Szczególnym zainteresowaniem cieszył się konkurs na najładniejszą zakładkę do książki, który przeznaczony był dla klas 1-3. Wpłynęło bardzo dużo ciekawych prac. Jury oceniające prace miało ogromny problem z wyłonieniem zwycięzców. Po burzliwych naradach nagrodzono ośmioro uczniów. Również konkurs na wiersz lub fraszkę na temat biblioteki i czytania  dedykowany klasom 4-8 spotkał się z dużym zainteresowaniem.

            Z przesłanych prac jury nagrodziło sześcioro uczniów. Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w naszych konkursach, za zaangażowanie, kreatywność oraz  włożoną pracę. A  zwycięzcom konkursów  gratulujemy.

             

            Laureaci szkolnego konkursu na zakładkę do książki. Klasy 1-3

             

            I  Miejsce -   Franciszek Przybysz kl. Ib

            I Miejsce – Adam Widomski kl. Ia

            II Miejsce – Zofia Rzucidło kl. IIIb

            II Miejsce  - Zuzanna Błaszczyk  kl. IIIa

            III Miejsce – Mateusz Kamiński kl.  IIa

            III Miejsce  -  Oliwia Zasada kl.  Ia

            Wyróżnienie – Wiktoria  Gorczyca kl. IIa

            Wyróżnienie - Laura Kucińska kl. Ia

             

            Laureaci  konkursu na wiersz lub fraszkę na temat biblioteki, książki i czytania. Klasy 4-8

             

            I Miejsce – Lena Kopańska kl. IVa

            I Miejsce Julia Jeziorska kl. IVa

            II Miejsce – Wiktoria Kmieć kl. VIIIa

            II Wiktor Jedliński kl. IVa

            III Franciszek Błoński kl. IVa

            III Wiktor Błoński kl. IVa

             

            Organizatorzy:

            Teresa Brodowska

            Małgorzata Widz

            Katarzyna Ludwikowska

          • PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

          • W maju z okazji Miesiąca Książki i Czytelnictwa biblioteka szkolna przeprowadziła projekt pod hasłem: „PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ”. Zaplanowano i przeprowadzono szereg działań promujących książkę, czytanie oraz bibliotekę szkolną jako miejsce ciekawe i przyjazne uczniowi. Przypomniano uczniom jak należy postępować z książką. O zasadach użytkowania książki informowała gazetka „Książka lubi - książka nie lubi”. Na głównym korytarzu szkoły zorganizowano wystawę najstarszych książek, które są w posiadaniu biblioteki szkolnej. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Najstarsze woluminy pochodziły z lat 30-tych XX wieku. Uczniowie mogli również pisemnie zgłaszać swoje propozycje, jakie książki powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej w ramach akcji „Jaka książka do biblioteki - Twój głos się liczy”. Wpłynęło szereg ciekawych propozycji, które będą brane pod uwagę przy zakupie nowości do biblioteki szkolnej. Zorganizowano wystawę zdjęć, które brały udział w powiatowym konkursie – Ubierz się w książkę i odniosły ogromny sukces. Zorganizowano i przeprowadzono dwa konkursy szkolne. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1-3 na „ Najładniejszą zakładkę do książki” oraz konkurs na fraszkę lub wiersz na temat biblioteki, książki i czytania przeznaczony dla klas 4-8. Również dzieci ze świetlicy szkolnej mogły znaleźć coś dla siebie. Przeprowadzono tam akcję głośnego czytania. Czytane były bajki terapeutyczne, poruszające takie problemy jak bycie asertywnym, akceptacji grupy czy też bycia „innym”. Maj w naszej szkole upłynął pod znakiem książki i czytania. Czytanie wpływa na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Biblioteka szkolna w dalszym ciągu będzie podejmować szereg działań promujących książkę i czytanie. Całą społeczność szkolną zapraszam do biblioteki szkolnej.

            Organizatorzy:

            Teresa Brodowska

            Katarzyna Ludwikowska

            Małgorzata Widz

          • „Wsi spokojna, wsi wesoła…” - klasy VII a i VII b na wycieczce w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

          • Piękny majowy dzień najlepiej spędzić na łonie natury. Jeśli do tego będzie to XIX – wieczna polska wieś, to relaks powinien być wyjątkowo udany.

            Z wielką przyjemnością ruszyliśmy eksplorować urokliwe chaty sierpeckiego skansenu. Gościliśmy w skromnym obejściu rodziny parobka, w domu szewca i krawca, w zabudowaniach gospodarskich. Mieliśmy okazję pogłaskać kozią rodzinę i lekko wystraszyć się na widok niezbyt gościnnego gąsiora.

            Zwiedziliśmy także inne obiekty charakterystyczne dla mazowieckiej wsi: młyn, urokliwy drewniany kościół, wiejską szkołę, a przede wszystkim okazałe szlacheckie dworki. Spośród 15 tysięcy większych i mniejszych muzealiów ruchomych naszą uwagę przykuły szkolne kałamarze, myśliwskie trofea, zabawki wiejskich dzieci czy papierowe firanki i kolorowe ozdoby pod sufitem, zwane pajączkami.

            Obejrzeliśmy ponadto bogatą kolekcję w galerii rzeźby ludowej z różnych okresów. Szczególnym punktem programu był przejazd bryczką po rozległym terenie skansenu i warsztaty obróbki lnu.

            Atrakcją dla ciała i ducha był staropolski posiłek w zabytkowym wnętrzu karczmy „Pohulanka.

            W podróż w przeszłość zabrały nas:

            p. E. Grusiewicz

            p. A. Jakubowska

            p. M. Zakrzewska - Walczak

             

          • Konkurs Powiatowy - "Sleeveface - ubierz się w książkę"

          • Sukces uczniów z SP3

            Uczniowie naszej szkoły osiągnęli ogromny sukces w powiatowym projekcie "Sleeveface - ubierz się w książkę", organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz Sieć Współpracy i Samokształcenia. Do projektu zostało zaproszonych 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu nowodworskiego oraz legionowskiego. Konkurs był dwuetapowy. Szkolna komisja konkursowa wybrała cztery zdjęcia, które znalazły się w etapie powiatowym. Finałowe prace oceniało profesjonalne jury, złożone z fotografów. Poziom konkursu był bardzo wysoki. 11 maja 2022 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się uroczyste zakończenie projektu oraz rozdanie nagród zwycięzcom. Uczniowie klasy IVa: Jakub Krawczyk i Lena Kopańska zajęli pierwsze miejsca za swoje doskonałe prace. Również zdjęcia braci Wiktora i Franciszka Błońskich zostały docenione i nagrodzone, chłopcy zajęli trzecie miejsce. Gratulujemy naszym uczniom i ich rodzicom oraz dziękujemy za zaangażowanie i promocję naszej szkoły w środowisku lokalnym.

            Teresa Brodowska

          • „WIWAT KONSTYTUCJA. WIWAT KRÓL. WIWAT WSZYSTKIE STANY!” - SZKOLNE OBCHODY 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu Narodowego, społeczność szkolna wzięła udział w niezwykłej lekcji historii. Uczniowie klasy VII a zainscenizowali scenkę, w której babcia, w zaciszu domowym, tłumaczy swoim wnuczętom zawiłości polityczne rzeczywistości polskiej drugiej połowy XIII wieku. Jakby wprost z kart podręcznika do historii, pojawili się Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i sam król Stanisław August, którzy wyjaśniali główne założenia ustawy zasadniczej. Wzmocnienie władzy państwowej, dbałość o wszystkie stany, regulacja praw obywatelskich - to tylko najważniejsze postulaty, które zostały zapisane w Konstytucji 3 Maja.

            Mimo, że ta ustawa obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, do kolejnego rozbioru była powiewem wolności i sprawiedliwości społecznej.

            Spektakl uświetniony został patriotycznym śpiewem chórku uczniów klas czwartych oraz solowym występem Weroniki z klasy VIII a.

            Piękną i wzruszającą lekcję historii przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami: p. Edytą Grusiewicz, p. Małgorzatą Grzywacz, p. Iwoną Ruszkiewicz-Bąk, p. Małgorzatą Widz.