• MUZYCZNA PODRÓŻ PO KRAJACH UNII EUROPEJSKIEJ

          • W gościnne progi naszej szkoły zawitali artyści z Duetu Smyczkowego. Zabrali nas w podróż muzycznym pociągiem do Czech, Niemiec, Austrii, Hiszpanii i Irlandii. Skrzypce, altówka i wiolonczela zabrzmiały w rytm popularnych melodii ludowych. Dowiedzieliśmy się, że polka nie jest z Polski. Nasze zdziwienie było równie duże, gdy usłyszeliśmy turkot kół pociągu zagrany na altówce.

            Artyści uczyli nas wyklaskiwać rytm, przedstawili wariacje na temat gamy a nawet zaprosili do wspólnego śpiewania. Nie zabrakło też muzycznych zagadek dla uczniów i nauczycieli.

            Po tej muzycznej uczcie powróciliśmy na lekcje tanecznym krokiem nucąc pod nosem energetyczną pieśń „Viva Espania”.

          • „JEZU, UFAM TOBIE – JAK ŚWIĘTA SIOSTRA FAUSTYNA STAŁA SIĘ SEKRETARKĄ BOŻEGO MIŁOSIERDZIA” – PRZEDSTAWIENIE W RAMACH AKCJI HOLY WINS

          • Listopad to czas szczególnego wspominania zmarłych, także tych, którzy cieszą się już radością nieba.

            Tym razem uczniowie i absolwenci naszej szkoły przygotowali spektakl teatralny o znanej na całym świecie polskiej zakonnicy z początku XX wieku. Artyści zaprezentowali nam najważniejsze wydarzenia z życia świętej Faustyny: dzieciństwo w duchu szczególnej pobożności, powołanie do stanu zakonnego, objawienia Jezusa Miłosiernego, poważną chorobę i przedwczesną śmierć w opinii świętości. Spektakl pokazywał też problemy, z którymi się borykała: niezrozumienie, zawiść, niesłuszne oskarżenia. Aktorzy oddali też niezwykłą relację Faustyny z księdzem Michałem Sopoćko, który wspierał świętą a później stał się kontynuatorem jej dzieła.

            Spektakl uderzył też w humorystyczną nutę. Widzieliśmy bowiem malarza – Eugeniusza Kazimirowskiego, który podejmował z Faustyną szorstką polemikę i w żartobliwym tonie reagował na jej krytykę powstającego obrazu.

            Szczególnym uzupełnieniem artystycznego wyrazu była przejmująca muzyka, która podkreślała ważne momenty, np. palenie Dzienniczka, czy lirycznie opadające liście podczas spaceru Siostry Faustyny.

            Spektakl to zachęta do zgłębienia historii życia tej niezwykłej mistyczki i odkrycia przesłania Miłosierdzia Bożego.

          • „O ileż mąk, ileż cierpienia. O ileż krwi, przelanych łez” – szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości

          • Nasza szkoła uczciła 105. rocznicę Odzyskania Niepodległości. O godzinie 11.11 włączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji „Szkoła do hymnu”. Po odśpiewaniu Mazurka Dąbrowskiego uczniowie klas VII i VIII zaprezentowali okolicznościowy apel. Gościliśmy w polskich domach, w których gospodarze wyrażali troskę o losy zniewolonej Ojczyzny. Każdy kolejny rozbiór rozdzierał ich serca. Śledziliśmy też zrywy narodowe i czuliśmy gorycz ich porażek.

            Zaglądaliśmy pod polskie strzechy, gdzie syn idący do walki żegnał zasmuconą matkę. Towarzyszyliśmy bohaterskim żołnierzom idącym do walki w rytm najpiękniejszych patriotycznych pieśni.

            Chór klasy Va zaprezentował sztandarowe utwory patriotyczne: „Szarą Piechotę”, czy też „Pieśń Legionów”. Szczególnie wzruszająco zabrzmiał duet koleżanek. Oliwia z klasy VIII i Marysia z klasy I zaprezentowały utwór „Mamo, tyś płakała” z repertuaru Sanah i Igora Herbuta.

            Finał inscenizacji musiał być radosny. Polska odzyskała wolność, tak jak zapowiadał to nasz patron Józef Wybicki: „Jeszcze Polaka nie zginęła, kiedy my żyjemy”.

          • SPOTKANIE Z PANIĄ JÓZEFINĄ MDOMA W RAMACH ŚWIATOWEGO TYGODNIA MISYJNEGO

          • Zaproszenie do naszej szkoły przyjął niezwykły Gość z dalekiej Afryki. Pani Józefina Mdoma oraz towarzysząca jej polska misjonarka świecka (prywatnie synowa pani Józefiny) opowiadały o życiu w Zambii. Wysłuchaliśmy opowieści o młodym Kościele katolickim w Zambii, o walorach przyrodniczych tej części świata, o zmiennej pogodzie i zamiłowaniu do piłki nożnej.

            Młodsi uczniowie mieli okazję nauczyć się śpiewać piosenkę w jednym z zambijskich dialektów.

            Spotkanie przeplatane było prezentacją zdjęć i filmów z prywatnych zasobów naszych Gości.

            Otrzymaliśmy także zaproszenie do Zambii, która dzięki temu spotkaniu stała się dla nas krajem bliższym i inspirującym.

          • DZIEŃ NAUCZYCIELA ALL INCLUSIVE – CZYLI JAK PEDAGODZY OBCHODZILI SWOJE ŚWIĘTO W NASZEJ SZKOLE

          • Jest w październiku taki dzień, kiedy uczniowie pragną wyrazić Nauczycielom swoją wdzięczność i sympatię. To Dzień Nauczyciela.

            W tym roku uczniowie zaproponowali wyjątkowe obchody tego święta – w wersji all inclusive. Zostaliśmy zaproszeni do biura podróży, gdzie trwały gorączkowe przygotowania niespodzianki. „Pracownicy” zadbali, by Pedagodzy wyjechali na wymarzony wyjazd pełen atrakcji. Zaplanowali zdrowe menu, wygodne zakwaterowanie, zajęcia integracyjne i luksusowy relaks.

            Każdy Nauczyciel otrzymał bilet na… Majorkę oraz świeczkę o relaksującym zapachu.

            Nauczyciele, czas pakować walizki! Tylko że wakacje będą dopiero… za 8 miesięcy.