• Zbiórka darów dla bezdomnych psów

          • Dary dla bezdomnych psów zebrane w szkole zostały zawiezione do schroniska!

            W dniu 29 października odbyła się wycieczka do schroniska w Nowym Dworze Mazowieckim prowadzonego przez Fundację Przyjaciół Braci Mniejszych.

            Dzięki zaangażowaniu wielu uczniów, a także ich rodziców zebraliśmy bardzo dużo karmy, makaronu, materiałów na posłania i drobiazgów, które mogą się przydać psiakom.
            Im młodsi uczniowie tym większa chęć niesienia pomocy zwierzakom, zdecydowanie najwięcej darów przynieśli uczniowie klas I – III.

            Niestety liczba psów w schronisku zwiększa się. W tej chwili jest ich aż 350. Pracownicy schroniska bardzo się starają zapewnić psom jak najlepsze warunki. Nowe murowane boksy są czyste, zwierzęta nakarmione. Mimo wszystko jest to bardzo smutne miejsce. W XXI wieku nie powinno być bezdomnych psów, zwierząt, które udomowił i uzależnił od siebie człowiek.

             Nasza akcja zbiórki darów ma więc przede wszystkim uświadomić, że jeśli bierzemy pod opiekę psa lub inne zwierzę to jesteśmy za nie odpowiedzialni.

            Dziękujemy bardzo za pomoc w przeprowadzeniu akcji, szczególnie paniom wychowawczyniom klas I-III, paniom woźnym.

            Organizatorzy: I. Krowicka, uczniowie klasy VIIb

          • POPIEŁUSZKO. ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ

          • „POPIEŁUSZKO. ZŁO DOBREM ZWYCIĘŻAJ” - SPEKTAKL WYSTAWIONY PRZEZ UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY Z OKAZJI 35. ROCZNICY MĘCZEŃSKIEJ ŚMIERCI BŁOGOSŁAWIONEGO KS. JERZEGO POPIEŁUSZKI

            Człowiek najskuteczniej uczy innych poprzez przykład własnego życia. Ponownie, tę prawdę odkrywaliśmy uczestnicząc w przedstawieniu o życiu i śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki.

                      Uczniowie klas V i VI zaprezentowali spektakl ukazujący drogę do świętości Kapelana Solidarności. Przedstawienie rozpoczyna się od złowieszczej wiadomości o porwaniu ks. Jerzego. Później byliśmy świadkami retrospekcji do Jego lat dziecięcych. Spotykamy Alka (bo takim imieniem posługiwał się we wczesnej młodości) w domu ukochanej babci Marianny, później podczas balu maturalnego. Towarzyszyliśmy Mu w drodze, która w konsekwencji zaprowadziła Go do warszawskiego seminarium duchownego. Przełomowym momentem było spotkanie z  Prymasem Tysiąclecia kardynałem Stefanem Wyszyńskim, który miał ogromny wpływ na kształt kapłaństwa naszego Bohatera. Spektakl pokazuje relacje ks. Jerzego z przełożonymi, ale także ze strajkującymi robotnikami i inteligencją warszawską. Do Niego przychodzili ludzie, którzy miłowali wolność  i ojczyznę. Wokół tego, na pozór słabego i nieśmiałego Kapłana, gromadzili się ci, którzy szukali Boga i nadziei. To musiało budzić obawy ówczesnej SB. Towarzyszymy ks. Jerzemu podczas rewizji w Jego mieszkaniu, podczas przesłuchań, pożegnania z rodzicami i ostatniego publicznego wystąpienia w kościele w Bydgoszczy. Mogliśmy też poczuć atmosferę, jaka zapanowała po uprowadzeniu i odnalezieniu ciała tego Kapłana.

                      Na szczególną uwagę, oprócz gry aktorskiej, zasługuje dbałość o utrzymanie przedstawienia w klimacie lat 80. Usłyszeliśmy przeboje muzyczne tamtego okresu, mogliśmy podziwiać stroje i rekwizyty sprzed czterech dekad. Ciekawostką jest fakt, iż aktorzy posługiwali się tak archaicznymi przedmiotami, jak: maszyna do pisania i telefon na tarczę. Wątki były przeplatane fragmentami przemówień archiwalnych m.in. św. Jana Pawła II, czy generała Jaruzelskiego.

                      Spektakl „Popiełuszko. Zło dobrem zwyciężaj” to próba pokazania młodemu widzowi niezłomnego i niezwykłego Kapłana oraz realiów życia w dziwnym i trudnym okresie przed przemianami w naszym kraju. To także niecodzienna lekcja patriotyzmu i ewangelicznej miłości bliźniego. Bo przykład błogosławionego ks. Jerzego Popiełuszki pokazuje, że w każdej sytuacji można być dobrym i prawym człowiekiem. A przemoc, której ciągle doświadczał nasz Bohater, to oznaka słabości a nie siły, tych, którzy widzieli w Nim wroga. Oby motto ks. Jerzego, zaczerpnięte z listu św. Pawła - „zło dobrem zwyciężaj”, stało się także naszą dewizą życiową.

             

            Spektakl przygotowali:

            - Uczniowie klas V i VI

            - p. Aleksandra Gorczyca

            - ks. Sławomir Ambroziak

            - p. Dorota Tendera

            - p. Monika Zakrzewska - Walczak

          • ŻYJ KOLOROWO...

          • UCZNIOWIE KLAS PIERWSZYCH DBAJĄ O WYGLĄD DZIEDZIŃCA NASZEJ SZKOŁY

            Za oknami jesienna plucha, a nasi najmłodsi uczniowie przystąpili do sadzenia cebulek kwiatowych na szkolnych rabatkach. W ramach „Akcji Krokus”, nauczyli się odróżniać  różne wiosenne kwiaty. Po opanowaniu niezbędnej wiedzy ogrodniczej, przystąpili do sadzenia cebulek krokusa w dwóch kolorach: białym i fioletowym. Na wiosnę dziedzinie szkolny będzie cieszył oczy uczniów i nauczycieli.

            Powody do radości będą miały też pszczoły, o które szczególnie dbają urzędnicy Urzędu Miasta. Nowy Dwór Mazowiecki przyłączył się bowiem do akcji „Gmina Przyjazna Pszczołom”.

            Mali ogrodnicy, po wykonaniu swojej pracy, zostali obdarowani ekologicznymi  gadżetami.

          • NARODOWE CZYTANIE 2019 W NASZEJ SZKOLE

          • Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest pod patronatem Prezydenta RP od 2012 roku. Do tegorocznej edycji przystąpiła także nasza szkoła.

            Spośród 8 nowel, wskazanych przez Parę Prezydencką, nasi Nauczyciele wybrali „Katarynkę” Bolesława Prusa. Odczytanie tego utworu poprzedziła prezentacja biografii  pisarza oraz przybliżenie miejsca i czasu akcji noweli. Wśród czytających znaleźli się Uczniowie: Gabrysia, Weronika, Piotr, Karol i Julek oraz Pedagodzy: p. Dyrektor Mariola Zielińska, p. Katarzyna Ludwikowska, p. Anna Wiórkiewicz i ks. Sławomir Ambroziak.

            Jak napisał, w liście do uczestników akcji, Prezydent Andrzej Duda: „wspólnym mianownikiem (nowel) jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. (…) Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę, ani zapomnieć o naszej historii”.

            Akcja zbiegła się z Dniem Głośnego Czytania, który odbył się w klasach I-III. Najmłodsi uczniowie dokonali własnego wyboru lektur i z przejęciem je czytali.

            Kolejna odsłona Narodowego Czytania już za rok. Do tego czasu starajmy się sięgać po ponadczasowe perły polskiej literatury.

            Organizatorkami tej akcji były:

            - p. Anna Wiórkiewicz

            - p. Dorota Tendera

            - p. Katarzyna Ludwikowska

            - p. Urszula Sosińska

            - p. Grażyna Wydrych

          • BAJKA O SMOGU WAWELSKIM

          • CZYLI JAK ZADBAĆ O CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

            Dawno, dawno temu za górami, za lasami w grodzie Kraka mieszkał Szewczyk, który palił śmieci w piecu. Wkrótce w pobliskiej jamie zamieszkał smog, który żywił się czarnymi kłębami dymu unoszącymi się nad miastem.

            Tak zaczyna się przedstawienie, które w łatwy i ciekawy sposób porusza problem zanieczyszczonego powietrza. Spektakl sprowokował młodych odbiorców do zainteresowania się wyzwaniami ekologicznymi.

            Widownia została zaproszona do udziału w przedstawieniu. Na prośbę Kronikarza uczniowie stali się doradcami króla Kraka. Rady młodych ekologów były niezwykle cenne. Nie palić śmieci, sadzić dużo drzew, zakładać filtry na fabryczne kominy, korzystać z komunikacji publicznej – to tylko niektóre propozycje młodych widzów.

            Rzeczywiście – król Krak zastosował się do rad publiczności i po pewnym czasie smog zniknął.

            W bajce smog został pokonany. Teraz nadszedł czas, by uporać się z problemem zanieczyszczenia powietrza w rzeczywistości.

            Może warto zastosować się do rad naszych świadomych ekologicznie uczniów?!

          • Obchody 80 rocznicy powstania Tajnej Organizacji Nauczycielskiej

          • „Naród, który nie szanuje swej przeszłości nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości”

                                           J. Piłsudski

            Pod obeliskiem Tajnej Organizacji Nauczycielskiej, który znajduje się na terenie naszej szkoły, w dniu 23 października  odbyła się uroczystość upamiętniająca 80. rocznicę powstania tej organizacji.

            Uroczystość rozpoczęła przemówieniem pani Agata Busłajew Prezes Odziału ZNP, która przywołała pamięć nauczycieli tajnego nauczania, działających na naszym terenie. Podkreśliła, że była to jedyna taka  organizacja w Europie. Powstała tuż po wybuchu II wojny światowej, w październiku 1939 r. z przekształconej organizacji ZNP i działała przez całą wojnę.

            W uroczystości uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych, członkowie
            Związku Nauczycielstwa Polskiego, emerytowani nauczyciele , dyrekcja, nauczyciele i uczniowie  naszej szkoły.  Na uroczystość przyjechali, także ze swoim sztandarem uczniowie ZS-P nr 1
            w Nowym Dworze Mazowieckim.

            Złożono  wiązanki kwiatów. Uczniowie naszej szkoły podkreślili doniosły charakter uroczystości krótkim programem artystycznym.

            Pamięć ludzka jest ulotna, czas nieubłaganie wymazuje z niej słowa, twarze, żyje coraz mniej bohaterów tamtych czasów. Potrzebne są więc takie uroczystości, aby  zachować pamięć o ludziach, którzy nie ulękli się zła, nie poddali strachowi i narażając swoje życie walczyli o przetrwanie polskości.
            Jesteśmy dumni, że możemy opiekować się miejscem pamięci narodowej jakim jest obelisk TON.

            I.Krowicka

          • Obchody Dnia Nauczyciela i ślubowanie klas pierwszych

          • „Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd.

            Skoro tylko zaprzestaniesz pracy,

            zaraz spycha cię do tyłu.” (B. Britten)

            Pod takim hasłem obchodziliśmy Dzień Nauczyciela i ślubowanie klas pierwszych w naszej szkole.

            Życzenia i wręczenie kwiatów naszym Nauczycielom z okazji Ich święta, to zdecydowanie zbyt mało… Szacowne Grono Pedagogiczne zostało zaproszone na galę rozdania Złotych Jabłek. Laureatami byli oczywiście nasi Nauczyciele i inni Pracownicy szkoły.

                         Pani Dyrektor Mariola Zielińska została uhonorowana tytułem „Idealny Organizator Życia Szkolnego”. W kategorii „Pracowita Jak Pszczółka” bezkonkurencyjna okazała się Pani Wicedyrektor Elżbieta Szałkowska. Zaszczytny tytuł „Przyjaciół Naszej Szkoły” otrzymali zaproszeni Goście: Przewodniczący Rady Miejskiej p. Krzysztof Bisialski, Starosta Nowodworski p. Krzysztof Kapusta, Przewodnicząca Rady Rodziców p. Izabela Krężlewicz, Wicedyrektor  naszego przedszkola p. Anna Sykus oraz Wychowawczynie - p. Bożena Kowalska i p. Maria Marciniak.

                         Gratulujemy także innym laureatom nagrodzonym w pozostałych ciekawych i intrygujących kategoriach. Oto niektóre z nich: „Trudne sprawy”; „Ostry dyżur”; „Pogromca skoliozy”; „Sensacje  XX wieku”; czy „Niebiański spokój”.

                        Ten dzień obfitował w ważne wydarzenia. Przejęci Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie        i zostali pasowani na uczniów. Jeden z nich – wymagający i stanowczy Wojtek, egzaminował  koleżanki i kolegów. Sprawdził ich gotowość do nauki, zdolności wokalne, umiejętność deklamowania wierszy a nawet znajomość znaków drogowych i wiedzę ogólną o świecie. Egzamin został pomyślnie zdany i szkolna drużyna Wojtka mogła zostać przyjęta do grona społeczności uczniowskiej.

                         Drodzy Pierwszoklasiści – podejmujcie wyzwania, nie bójcie się tego, co nowe i niesprawdzone. Niech każdy dzień spędzony w szkole będzie piękną przygodą, tak jak w słowach wyśpiewanej przez was piosenki: „Tropimy literki, tropimy cyferki, tropimy przyrodę i świata urodę”.

             

            Uroczystość przygotowali:

            - p. Edyta Grusiewicz

            - p. Małgorzata Krupka - Darmos

            - p. Iwona Ruszkiewicz - Bąk

            - p. Dariusz Kłosowski

            - p. Małgorzata Widz

            - p. Agata Jaworska - Bębenek

          • Dzień Edukacji Narodowej

          • Z nauką jest jak z wiosłowaniem pod prąd.
            Skoro tylko zaprzestaniesz pracy,
            zaraz spycha Cię do tyłu.
                                     Benjamin Britten
            
            Z okazji Dnia Edukacji Narodowej
            
            Wszystkim nauczycielom i pracownikom oświaty
            składamy życzenia wytrwałości, wielu sukcesów
            oraz satysfakcji z pracy zawodowej,
            a także powodzenia w wypełnianiu trudnych
            i ważnych obowiązków społecznych.
                                         Społeczność Szkolna

             

        • Wycieczka do Warszawy
          • Wycieczka do Warszawy

          • 3 października wybraliśmy się na wycieczkę do Warszawy. Uczniami klasy 4a i 5b opiekowały się pani Monika Zakrzewska-Walczak, pani Katarzyna Ludwikowska i pani Ania Jakubowska.

            Spotkaliśmy się z przewodnikiem, panem Jackiem, który pokazał nam wiele zabytków, placów, pomników.

            Najpierw zwiedziliśmy Zamek Królewski, który zadziwił nas swoim pięknem oraz bogactwem. Architektura zachwyciła każdego z nas.

            Wyszliśmy na Plac Zamkowy, na którym stoi Kolumna Zygmunta. Od przewodnika usłyszeliśmy kilka ciekawostek.

            Po czym w ciszy i skupieniu weszliśmy do kościoła św. Jana przy Krakowskim Przedmieściu. Po zwiedzaniu wnętrza weszliśmy do podziemi, aby obejrzeć grobowce znanych Polaków

            Spacerkiem przeszliśmy na Starówkę, by podziwiać piękne kamieniczki , warszawską Syrenkę oraz spotkać się z legendarnym Bazyliszkiem. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych historii i legend związanych z tym miejscem.

            Trochę zmęczeni wędrówką ulicami stolicy pragnęliśmy nieco odpocząć. Panie zapowiedziały, że maja jakąś niespodziankę dla chłopców na. Okazało się, że dziewczynki zaprosiły nas chłopaków na przepyszne gofry. Był to prezent od Nich z okazji dnia chłopaka.

            To było bardzo fajne z ich strony, że miały taki pomysł na prezent :)

            Na koniec podziękowaliśmy panu przewodnikowi za interesujące i ciekawe wiadomości , które wykorzystamy na wielu lekcjach w szkole.

            Po czym wsiedliśmy do autokaru i ruszyliśmy w drogę powrotną .

            Nie było czasu na nudę, bo pełni pozytywnych emocji i wrażeń rozmawialiśmy ze sobą całą drogę powrotną.

            To była bardzo udana wycieczka!

            Franciszek Wilczewski klasa Vb

          • DANCE ME WORD

          • DANCE ME WORD: WARSZTATY MUZYCZNO-TANECZNE DLA UCZNIÓW NASZEJ SZKOŁY

            Gorące karnawałowe rytmy rodem z Rio de Janeiro w środku jesiennej pluchy? Tak, to możliwe! Uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do zabawy z rytmem i ruchem. Dali się ponieść czarodziejskim rytmom wystukiwanymi na bębnach. Niektórzy ruszyli do egzotycznego tańca, niczym szamani pląsający wokół ognia. Dowiedzieliśmy się, że to zupełnie nieokreślony rodzaj tańca współczesnego, łączącego balet z tańcem w stylu street. Chodzi w nim o to, by omijać każdy określony kształt kroków tanecznych i poruszać się w zaimprowizowany sposób.

            Nasi Goście oczarowali nas swoim talentem, ale też poczuciem humoru i łatwością nawiązywania  kontaktu z widownią. Pokazali nam jak odbierać rytm całym ciałem i jak wyrażać siebie poprzez ruch. Na zakończenie uczniowie zostali zaproszeni do wspólnego tańca w stylu freestyle.

            Taniec, także taki nietypowy, to doskonały sposób na zwalczanie jesiennego lenistwa.

        • Organizacja pracy w dniu 14 października 2019r.
          • Organizacja pracy w dniu 14 października 2019r.

          • W związku ze Świętem Edukacji Narodowej, w poniedziałek 14 października uczniowie przychodzą do szkoły bez teczek w strojach galowych na godzinę 9:00.

            Program:

            9:00 spotkanie z wychowawcą

            10:00 uroczysta akademia w sali gimnastycznej

            12:00 obiad

          • Wizyta w ogrodzie botanicznym w Powsinie

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Wizyta w ogrodzie botanicznym w Powsinie.

            Ogród Botaniczny to doskonałe miejsce na lekcję biologii w pigułce. Po taką lekcję wybrały się tam klasy siódme. Była to przede wszystkim lekcja botaniki na temat „Bioróżnorodność roślin”.

            W ciągu trzech godzin poznaliśmy rośliny od najmniejszych mikroskopijnych po największe – drzewa mamutowce, które wysokością dorównują Pałacowi Kultury.

            W czasie spaceru po ogrodzie poznaliśmy nie tylko najważniejsze gatunki drzew rosnących w Polsce, ale także na chwilę znaleźliśmy się wśród roślinności Tatr.

            W cieplarni poczuliśmy się jak na wycieczce w strefie tropikalnej. Piękne okazy kaktusów, agaw, owocujące cytryny cieszą swoim urokiem niezależnie od pory roku.

            Część zajęć poświęcona była na pracę z mikroskopem. Staliśmy się naukowcami i odkrywaliśmy życie w kropli wody. Przygotowując preparaty z elementów roślin napotkaliśmy mikroskopijne zwierzęta. Udało nam się zaobserwować ich czynności życiowe. Rozwielitka pałaszowała właśnie posiłek, a wirczyki dopiero poszukiwały pokarmu dla siebie. Trudno uwierzyć że tyle życia mieści się w małej kropelce wody.

            Polecamy wszystkim  Ogród Botaniczny w Powsinie. Niezależnie od pory roku zawsze jest tam pięknie i ciekawie.

          • Zakończenie roku szkolnego

          • Zakończenie roku szkolnego 2018/2019

             18.06.2019 r. (wtorek) 

            – klasy III gimnazjalne godz. 1700 

             

            19.06.2019 r. (środa)

            -  klasy I-III i oddział przedszkolny SP godz. 900

            - klasy IV – VII SP  godz. 1030

            -klasy VIII SP godz. 1700

          • Podsumowanie akcji zbiórki makulatury w szkole.

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Podsumowanie akcji zbiórki makulatury w szkole. .

            Udało się zebrać prawie 12 ton książek i kartonów. Pracy było bardzo dużo, ale było warto. Uratowaliśmy ponad 100 drzew!
            Za zebrane fundusze, po odliczeniu kosztów związanych z pakowaniem makulatury uzyskaliśmy kwotę 2400 złotych. Za te pieniądze zostały zakupione dla wszystkich dzieci dwa stoły do gry w piłkarzyki oraz jeden stół do cymbergaja. Jak widać na zdjęciach cieszą się ogromną popularnością w czasie przerw. Dodatkową nagrodą dla klasy za największą ilość oddanej makulatury było wyjście na pizze. Wygrała klasa Pan Anny Drzazgowskiej i pod koniec roku szkolnego udaliśmy się z klasą na obiecaną pizze. 
            W konkursie wojewódzkim do którego zgłosiliśmy szkołę udało się Nam zająć czwarte miejsce i otrzymaliśmy dyplom. 
            Mimo wszystko było warto i mam nadzieję, że po wakacjach nabierzemy sił i ponownie spróbujemy powalczyć o miejsce pierwsze. 

            Bartosz Ciecierski

          • Współpraca z PCK

          • Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Współpraca z PCK.

            W miesiącu czerwcu zakończyliśmy na ten rok szkolny współpracę z PCK. W roku szkolnym 2018/2019 dziesięciokrotnie pomagaliśmy w magazynie spędzając tam łącznie ponad 40 godzin. W tym czasie wydaliśmy kilkaset ton produktów dla potrzebujących ludzi z okolicy Nowego Dworu Mazowieckiego. Był to dobrze i wesoło spędzony czas pomimo ciężkiej pracy. Uczniowie pomagający zostali nagrodzeni w okresie Świątecznym upominkami rzeczowymi, a na koniec roku szkolnego otrzymali podziękowania od Pana Mariana Wasierzyńskiego prezesa PCK. Uczniowie klas trzecich gimnazjum oraz ósmych dzięki tej pomocy otrzymali dodatkowe trzy punkty, tak bardzo potrzebne w rekrutacji do dalszych szkół ponadpodstawowych, czy ponadgimnazjalnych. 
            W wakacje chyba wszyscy, którzy pomagali będą wspominać pyszne kanapki serwowane przez Panią Marię w czasie przerwy w magazynie. Mamy nadzieję, że w przyszłym roku szkolnym współpraca będzie nadal możliwa dzięki chęciom naszych uczniów. 

            Bartosz Ciecierski