• Taekwondo w naszej szkole!

          • W dniu 3 marca 2020 roku odbył się pokaz tej sztuki walki organizowany przez jedną z miejscowych szkół Taekwondo. Uczniowie mieli możliwość zapoznania się z podstawowymi ruchami i ciosami tej sztuki walki. Pokaz był bardzo dynamiczny i wzbudził wiele emocji w naszych uczniach, które obserwowaliśmy na późniejszych przerwach międzylekcyjnych. Warto dodać, że osoby prezentujące swoje umiejętności byli lub są reprezentantami Polski na różnego rodzaju mistrzostwach na całym świecie.

          • Wolontariat w PCK

          • W tym roku szkolnym nie zaprzestaliśmy pomagać jako wolontariusze w PCK. Była dość długa przerwa spowodowana kontrolami zewnętrznymi wydawanych produktów, ale od stycznia ruszyliśmy pełną parą. Z uwagi na długi czas kontroli, produktów do wydawania uzbierało się trochę i zarówno w styczniu, jak i lutym było wydawanych kilkanaście produktów na jedną osobę. Oczekujących na paczki było bardzo dużo i trudno było je wydać w określonym czasie dla wszystkich potrzebujących. Paczki wydajemy w godzinach 10-14. Jesteśmy ograniczeni czasowo ponieważ każdy z Nas ma swoje inne obowiązki. Niektórzy z „klientów” nie potrafią zrozumieć i uszanować, że jest to praca wolontariacka. Podczas ostatniej akcji, nasi uczniowie byli świadkami  niekulturalnego zachowania podopiecznych OPS,  padały wyzwiska, wulgaryzmy pod adresem wydających produkty. Była to  prawdziwa lekcja życia dla Nas wszystkich

          • „WYGINAM ŚMIAŁO CIAŁO...” - klasy V i VI na spektaklu musicalowym „Madagaskar”

          •           Madagaskar to wyspa w zachodniej części Oceanu Indyjskiego u południowo-wschodnich wybrzeży Afryki. Powstała poprzez odłączenie się od kontynentu, co sprawiło, że flora i fauna, ukształtowana przez miliony lat, jest tam unikalna. Lemury, kameleony i baobaby to główne skojarzenia z tą wyspą.

                      My, w poszukiwaniu Madagaskaru, trafiliśmy do Teatru Muzycznego w Łodzi. To na tamtej scenie spotkaliśmy bohaterów znanej kreskówki wytwórni DreamWorks: przyjazną zebrę Marty’ego, walczącego z pierwotnymi instynktami lwa Alexa, nieco niezgrabną hipopotamicę Glorię, żyrafę Melmana o skłonnościach hipochondrycznych, słodkiego Morta, pingwinów Rico, Szeregowego, Kowalskiego i Skippera oraz egocentrycznego, ale prześmiesznego króla lemurów Juliana.

                      Daliśmy się porwać magii teatru. Staliśmy się uczestnikami szalonych przygód grupy przyjaciół, którzy opuszczają zoo w nowojorskim Central Parku, by spełnić urodzinowe życzenie Marty’ego o wolności.

                      Spektakularna scenografia, kostiumy wiernie oddające wygląd bajkowych bohaterów, porywająca muzyka, skoczna choreografia, zaskakujące efekty specjalne -to tylko niektóre atuty spektaklu. Dodajmy do tego plejadę wybitnych aktorów musicalowych i dialogi naszpikowane humorem i … mamy gwarancję doskonałej zabawy. Jej kulminacją było zaproszenie do wspólnego tańca. To było prawdziwe „grande finale”- wszyscy powstaliśmy z foteli, by pokazać jak „wyginamy śmiało ciało” i „własnoręcznie zaśpiewać” (jak mawiał Julian), że dla nas „to mało”!

                      Udana zabawa w pełni zrekompensowała nam trudy dalekiej podróży. Jedno jest pewne – to nie była nasza ostatnia musicalowa przygoda.

             

            Na „Madagaskar”, statkiem „Miss Grażyna”, zabrały nas:

            - p. Anna Wiórkiewicz

            - p. Anna Jakubowska

            - p. Monika Zakrzewska – Walczak.

          • Wizyta u króla Jana III Sobieskiego

          • We wtorek 4 lutego odwiedziliśmy  wraz z wychowawcami i nauczycielem historii   siedzibę pogromcy Turków spod Wiednia i Chocimia. Po przywitaniu z panią przewodnik, udaliśmy się na spacer po apartamentach królewskich. Zwiedziliśmy najstarszą część pałacu. W dawnej rezydencji władcy natrafiliśmy na liczne jego portrety, przedmioty z nim związane oraz malowidła sławiące jego mężne czyny. Historia w nich ukryta tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Czego uczył się król, jakie książki gromadził, czym się interesował – tego dowiedzieliśmy się, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. W sypialni króla zobaczyliśmy, w co ubierał się Jan III Sobieski i sami się przekonaliśmy, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Nasi  koledzy Karol Biernacki i Karol Rasiński chętnie nałożyli siedemnastowieczne żupany, kontusze z wylotami, kołpaki  i pasy kontuszowe. Wyglądali  jak prawdziwi  szlachcicen- Sarmaci. Brakowało im jedynie szabli- symbolu szlachectwa. W królewskich komnatach dowiedzieliśmy  się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich własnych sypialniach oraz,  gdzie posłowie oczekiwali na audiencję. Poznaliśmy również staropolskie przepisy na chrapy łososia i ogon bobra. Barwne anegdoty z życia Jana III Sobieskiego i jego rodziny pozwoliły nam  poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla zwanego przez Turków Lwem Lechistanu.

            Edyta Grusiewicz

          • Lekcja muzealna w muzeum Wojska Polskiego w Warszawie

          • W piątek 24 stycznia  uczniowie klasy 5a uczestniczyli w lekcji muzealnej  z eksponatami, zorganizowanej przez Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Tematem lekcji była kultura rycerska.

            W trakcie zajęć dzieci dowiedziały się, że jednym ze wzorców średniowiecza był mężny rycerz - obrońca wiary i ojczyzny. Natomiast  służbę  rycerską traktowano jako zaszczyt. Poznali obowiązki rycerza oraz warunki, jakie musiał spełnić giermek, aby zostać rycerzem.

            Dzieci mogły na własnej skórze poczuć ciężar zbroi rycerskiej. Uczniowie próbowali również władać mieczem półtoraręcznym, co było nie lada sztuką.

            Lekcja przybliżyła klasie  kulturę średniowiecznej Europy, pozwoliła poszerzyć wiedzę i była niezwykłą przygodą.

        • WARSZTATY MŁODEGO NAUKOWCA
          • WARSZTATY MŁODEGO NAUKOWCA

          • PĘKAJĄCE ŻELKI, SAMOPOMPUJĄCY SIĘ BALONIK I INNE „CUDA NIEWIDY” CZYLI WARSZTATY MŁODEGO NAUKOWCA W NASZEJ SZKOLE

            W gościnne mury modlińskiej szkoły przybyło Centrum Animacji, by naszych najmłodszych uczniów zachwycić fascynującym światem chemii i fizyki. Młodzi chemicy mogli samodzielnie wykonać doświadczenia z wykorzystaniem specjalistycznych substancji i odczynników oraz profesjonalnych zestawów naczyń i przyrządów laboratoryjnych.

            Mali naukowcy mieszali, przelewali, zmieniali barwy i stany skupienia a nawet… doprowadzali do bulgotania (i nie chodzi tu o skrajnie niekorzystny stan emocjonalny nauczycieli).

            Co to jest suchy lód? W jakiej temperaturze zamarza dwutlenek węgla? Z czego składa się powietrze? Co to jest pipeta i kolba? Nie wiecie? A uczniowie  klas I-III już taką wiedzę opanowali! Gratulujemy!

          • ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków” i sukces naszych „pierwszaków”

          •          O tym, że czytanie pełni niezwykle ważną rolę w rozwoju dziecka, nikogo nie trzeba przekonywać. Uczniowie naszej szkoły wraz z nauczycielami po raz kolejny wzięli udział w ogólnopolskiej kampanii ,,Szkolne Przygody Gangu Słodziaków”. W tym roku oprócz propagowania czytelnictwa, akcja została wzbogacona o zagadnienia edukacji ekologicznej. Przez okres kilku tygodni uczniowie brali udział w zajęciach prowadzonych w oparciu o zalecone materiały dydaktyczne, których celem było nie tylko dostarczanie inspiracji do codziennego czytania, ale także rozbudzanie odpowiedzialności za środowisko naturalne.

                        Tegorocznym zadaniem konkursowym przygotowanym przez organizatorów było przeprowadzenie Dnia Głośnego Czytania oraz wykonanie dekoracji sali, której centralnym elementem będzie Magiczne Drzewo Słodziaków.

                        Dzięki współpracy uczniów, rodziców i nauczycieli zaangażowanych w realizację projektu, powstała bajeczna sceneria leśnej polany, na której nie mogło zabraknąć zwierząt- bohaterów uwielbianej przez dzieci książki. W pięknej scenografii nasi pierwszoklasiści wysłuchali fragmentów książki „Gang Słodziaków. Przyjaciele mogą wiele, czyli magia z leśnej polany”, odczytanych przez Panią Dyrektor Mariolę Zielińską.

                        Decyzją jury konkursu, nasza praca- zdjęcia przedstawiające obchody Dnia Głośnego Czytania na tle wykonanej dekoracji- otrzymała nagrodą główną. Warto podkreślić, że liczba wszystkich zgłoszeń wyniosła w tym roku 3480. Dzięki zwycięstwu w ogólnopolskim konkursie szkolny księgozbiór wzbogaci się o wiele ciekawych i lubianych przez dzieci pozycji. Serdecznie dziękujemy, a zarazem gratulujemy wszystkim, którzy włączyli się do akcji wspólnego czytania oraz przyczynili się do sukcesu naszych pierwszoklasistów.

          • Wizyta w Belwederze

          • Niewiele jest okazji, aby przecietny obywatel mógł gościć w Rezydencji Prezydenta RP. Dzięki staraniom p. E. Grusiewicz, która zorganizowała wycieczkę do Belwederu, uczniowie klas siódmych mieli taką możliwość.  Oto ich relacje” Po pałacu oprowadziła nas pani przewodnik, która przez 1.5 godziny opowiadała tak ciekawie ,że mieliśmy wrażenie, jakbyśmy uczestniczyli w wydarzeniach, które miały tam miejsce. Zwiedzaliśmy przede wszystkim sale poświęcone Marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu. Widzieliśmy meble, które mu służył, osobisty pistolet oraz wiele innych przedmiotów, które do niego należały. W pomieszczeniach zachowano taki wystrój i klimat jakby Marszałek jeszcze przed chwilą tam był, palił papierosa i pił mocną herbatę. Wycieczka była dla nas ważną i ciekawą lekcją historii. Przez chwilę mogłiśmy poczuć się, jak ważne osobistości ze świata polityki i kultury.” Po wizycie w Belwederze pospacerowaliśmy alejami w Parku Łazienkowskim. Miło będziemy wspominać wycieczkę, która na pewno zmotywowała nas do nauki historii.

            Uczniowie klas VII

          • Jasełka A.D. 2019

          • O TYM, JAK ANIOŁOWIE PAŃSCY PRZYGOTOWALI ŚWIAT NA BOŻE NARODZENIE

                      Zaskakujące zwroty akcji, duża dawka humoru, ale także piękne kostiumy i dbałość o zgodność z Ewangelią – to tylko niektóre atuty bożonarodzeniowego przedstawienia, przygotowanego przez uczniów klasy VIa i IIa.

                      Miejsce akcji jasełek nieustanie przeplatało się między ziemią a niebem. Byliśmy świadkami nadzwyczajnej narady aniołów, którzy zastanawiali się, kto ma zostać Matką Syna Bożego. Wybór padł na Maryję, której niezwykłą nowinę zwiastował Archanioł Gabriel.

                      Na tym anielska interwencja w historię zbawienia, nie kończy się. Aby Jezus mógł urodzić się w Betlejem, polecili Kwiryniuszowi, aby zaktualizował statystyki dotyczące poddanych. Nawet rozpalenie gwiazdy betlejemskiej to sprawka aniołów – bo przecież Trzej Królowie muszą trafić do małego Jezusa. Zgodnie z Ewangelią, niebiańscy posłańcy ostrzegli też Świętą Rodzinę przed okrutnym Herodem.

                      Ale aniołowie nie tylko inspirowali wszystkie wydarzenia związane z Bożym Narodzeniem. Ich liczne talenty mogliśmy podziwiać podczas uroczego tańca aniołów i przejmującego, pełnego wdzięku śpiewu niebiańskiego chóru.

                      Tegoroczne jasełka z pewnością zapiszą się w naszych sercach jako przedstawienie, w którym żart mieszał się ze świątecznym wzruszeniem. Z naszych twarzy nie schodził uśmiech, a jednocześnie nie raz zakręciła się łezka, gdy wsłuchiwaliśmy się w anielski śpiew kolęd i pastorałek.

             

            Na świąteczny spacer między ziemią a niebem zabrali nas nauczyciele:

            - p. Marta Lewandowska

            - p. Aleksandra Gorczyca

            - ks. Sławomir Ambroziak

            - p. Małgorzata Widz

            - p. Agata Jaworska – Bębenek.

        • Życzenia Świąteczne
          • Życzenia Świąteczne

          • Szanowni Rodzice i Uczniowie!

                     Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia oraz nadchodzącego Nowego Roku w imieniu wszystkich pracowników Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 3 i własnym, składam życzenia radosnych i spokojnych chwil  spędzonych w gronie najbliższych oraz zdrowia, realizacji marzeń i wszelkiej pomyślności w Nowym 2020 Roku.

            Dyrektor Szkoły

            Mariola Zielińska

          • Rekolekcje adwentowe

          • W dniu 13.12.2019 odbędą się rekolekcje adwentowe w naszej parafii. Tego dnia uczniowie przychodzą do szkoły na godz. 10:00 i pod opieką wychowawców przechodzą do kościoła na Mszę Świętą na godz. 10:30.

            Po Mszy Świętej uczniowie pod opieką wychowawców wracają do szkoły, a potem rozchodzą się do domów.

            W dniu rekolekcji świetlica pracuje zgodnie z ustalonym planem.

          • Zbiórka na kresy przy współpracy z kibicami Legii Warszawa

          •  

            Kolejny już rok uczniowie klasy VII włączyli się aktywnie w akcję Legijnej Świątecznej Paczki na Kresy, którą już od dziesięciu lat przygotowują kibice Warszawskiej Legii. W Naszej szkole akcja trwała od 25 do 29 listopada. Łączna masa produktów wyniosła prawie 200 kilogramów. Koordynatorem akcji w szkole był pan Bartosz Ciecierski przy współpracy z panią Małgorzatą Widz, a ze strony kibiców pan Artur Trzaska. Wszystkie produkty zostały skrzętnie przeliczone i zapakowane w pudła, które przekazano w piątkowe popołudnie podczas dyskoteki Andrzejkowej panu Arturowi.

            Była to też mała lekcja historii o Kresach. Podczas zbiórki uczniowie Naszej szkoły mieli możliwość zapoznania się z sylwetkami sławnych Polaków, którzy urodzili się na Kresach jak np. Mikołaj Rej czy Ignacy Jan Paderewski.

            Bardzo chcę podziękować wszystkim rodzicom i nauczycielom biorącym udział w zbiórce, którzy swoją postawą bezinteresowności i dobrocią pokazali po raz kolejny, że potrafimy pomagać innym.

          • Międzyszkolny Przegląd Młodzieżowych Spektakli Teatralnych

          • Międzyszkolny program kreatywnej profilaktyki i edukacji rówieśniczej w Nowym Dworze Mazowieckim.

            Program był realizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Mazowieckiego. Został zbudowany na bazie realnych doświadczeń PTZN jako rozszerzenie i twórcza kontynuacja innowacyjnego programu realizowanego w 2010 roku na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i kontynuowanego w latach 2011-2017 w ramach dofinansowania Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, MEN i Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy. Głównym celem programu jest wzmacnianie bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych relacji w środowisku szkolnym poprzez prowadzenie niekonwencjonalnych form edukacji rówieśniczej w zakresie przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym młodzieży, w tym uzależnieniom i przemocy. Partnerami w realizacji projektu była Nasza szkoła oraz Nowodworski Ośrodek Kultury, a honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczynili możliwym realizację programu, a szczególnie gorąco - jego uczestnikom i współtwórcom, wspaniałym młodym ludziom. Koordynatorem projektu jest Bartosz Ciecierski.

            Celem programu jest profilaktyka i edukacja rówieśnicza poprzez wspólne działania twórcze, stworzenie młodym ludziom możliwości formułowania swoich poglądów, otwartego mówie­nia o realnych problemach i wymiany pomysłów ich rozwiązywania. Uczestnicy - uczniowie 8 nowodworskich szkół - przygotowali autorskie spektakle związane tematycznie z hasłem przewodnim programu „NASZA SZKOŁA TO MY”, w których poprzez historię i działanie sceniczne pokazują to co ich zdaniem ważne w życiu szkolnym, w rela­cjach międzyludzkich w szkolnej rzeczywistości; to co piękne i to co trudne, to co wpływa na rozwój, świadomość, system wartości i wybory młodego człowieka. Każda uczestnicząca placówka miała też za zadanie zaprezentować stworzony w ramach projektu spektakl społeczności szkolnej, a także opracować afisz odzwierciedlający jego tematykę. Zwieńczeniem projektu był pierwszy Między­szkolny Przegląd Młodzieżowych Spektakli Teatralnych który odbyła się 28.11.2019 roku w sali widowiskowej Nowodworskiego Ośrodka Kultury. Główną prowadzącą cały przegląd była pani Aleksandra Szwed, która równocześnie zasiadała w jury. W czasie przerwy technicznej (obiadowej) wszystkie grupy miały możliwość konsultacji z panią Aleksandrą i otrzymania konstruktywnych wskazówek dotyczących ich gry aktorskiej.

            Stworzone przez młodzież spektakle stanowią też poszukiwanie odpowiedzi na pytanie na ile bezpieczeństwo w szkole zależy od czynników zewnętrznych i od dorosłych, a na ile jest pochodną postaw, działań, wzajemnych relacji i systemu wartości młodzieży - a więc w istocie odpowiedzi na pytanie o osobiste sprawstwo każdego młodego człowieka.

            Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim reprezentowała grupa „MOBILKI” ze spektaklem „LORD MOBILE”.

            Zespół powstał na bazie grupy Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego, działającego od wielu lat w Naszej szkole we współpracy z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie. Grupę tworzą uczniowie klasy 8a i 6a. Za pomocą pantomimy próbują przekazać informację o zagrożeniach wynikających z nadmiernego korzystania z telefonów przez młodzież. Spektakl unaocznia młodemu widzowi różnorakie – fizyczne i psychiczne – konsekwencje wynikające z nadużywania telefonu, który współcześnie staje się nieodłącznym elementem tożsamości młodego człowieka. Młodzi twórcy edukują dla bezpieczeństwa, wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Opiekunkami grupy były panie: Katarzyna Ludwikowska i Agnieszka Ostrowska.

          • „Bezpieczne miasto – bezpieczny mieszkaniec"

          • W listopadzie 2019 roku nasza szkoła przystąpiła do kolejnej edycji programu „Bezpieczne miasto – bezpieczny mieszkaniec" organizowanego przez , Państwową Straż Pożarną, Ochotniczą Straż Pożarną oraz Straż Miejską w Nowym Dworze Mazowieckim. Zajęcia były przeprowadzone we wszystkich klasach 1-8. Dodatkowo w klasach 4-8 były przeprowadzone zajęcia związane z „CZADEM”. Jak reagować w sytuacji zagrożenia i jak takie zagrożenie rozpoznać i zapobiec. Zajęcia te poprowadził z PSP pan Piotr Napiórkowski.

            Poznanie zasad pierwszej pomocy to nie wszystko – na podjęcie działań ratujących życie przez świadków zdarzenia ogromny wpływ ma również ich postawa, pewność co do swoich umiejętności, a także obawy, które często im towarzyszą. Zajęcia z zakresu Pierwszej Pomocy będą kontynuowane dla uczniów, którzy wyrażą chęć uczestnictwa w międzyszkolnych zawodach Pierwszej Pomocy. Zajęcia w Naszej szkole prowadził z OSP pan Daniel Jeszke i pani Małgorzata Wójcik ze Straży Miejskiej.

          • W świecie niewidomych dzieci.

          • W piątek na godzinie wychowawczej uczniowie klasy 5a mieli możliwość poznania świata niewidomych dzieci. Lekcję w postaci warsztatów przeprowadziła p. Anna Jakubowska- specjalistka oligofrenopedagogiki i tyflopedagogiki, która w swej pracy zawodowej spotykała się z niewidomymi ludźmi.

            Uczniowie klasy 5a zapoznali się z alfabetem Braille'a, próbowali napisać kilka słów oraz odczytywali teksty. Pani Anna poinstruowała klasę, jak pomóc niewidomej osobie, przypadkowo spotkanej na przystanku autobusowym, w sklepie czy na ulicy.

            Lekcja z wykorzystaniem rekwizytów dawała szansę na poznanie świata niewidomych na własnej skórze: spacer z białą laską i zakrytymi oczami, rozróżnianie przedmiotów za pomocą dotyku, to tylko niektóre z form, których doświadczyli uczniowie.

          • Z wizytą na Olimpie.

          • Na lekcji historii uczniowie klas piątych przenieśli się na chwilę na górę Olimp w starożytnej Grecji. Tam, według wierzeń starożytnych Greków mieli zamieszkiwać bogowie. Bogowie żyli jak ludzie, kłócili się, żenili się, rodziły im się dzieci. Byli jednak nieśmiertelni.

            Uczniowie samodzielnie przygotowali stroje i atrybuty bogów. Opowiedzieli również ciekawe historie związane z bogami i herosami.

            Przygotowanie kostiumów, rekwizytów oraz atrybutów bogów olimpijskich dostarczyło dzieciom dużo wrażeń oraz miało walor edukacyjny.

            Dzieci wykazały się pomysłowością i twórczym podejściem do tematu. Zabawa była przednia.

          • Szkolne obchody 101 rocznicy odzyskania niepodległości

          • „Polsko, nie jesteś już niewolnicą...” (L. Staff)

            Udekorowani biało-czerwonymi kotylionami wzięliśmy udział w wyjątkowej lekcji historii i patriotyzmu.

                      Uroczystość rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego oraz odśpiewaniu „Mazurka Dąbrowskiego”. W ten sposób, nasza placówka przystąpiła do akcji „Szkoła do Hymnu” i wraz z 19 tysiącami uczniów z całej Polski,                 o symbolicznej godzinie 11.11, zaśpiewaliśmy Hymn Narodowy.

                      Apel z okazji Święta Niepodległości to przypomnienie chlubnej przeszłości naszego Narodu, który po 123 latach zaborów odzyskał wolność. Dzięki akademii mogliśmy obejrzeć się wstecz i przypomnieć sobie tragiczne momenty utraty suwerenności. Zobaczyliśmy zaborców, którzy, jak czarne sępy, rozdzierają terytorium Rzeczypospolitej. Przed oczami przesuwały się nam złowieszcze daty kolejnych rozbiorów. Ale Polacy nie tracili nadziei. Krwawe zrywy niepodległościowe, rozwój polskiej kultury na emigracji, działania dyplomatyczne, to tylko niektóre przejawy walki o polskość.

                       Ostatecznie wolność nadeszła w 1918 roku. 11 listopada oddajemy hołd Ojcom Niepodległości: Marszałkowi J. Piłsudskiemu, R. Dmowskiemu, W. Witosowi, I. J. Paderewskiemu oraz Tym, co polegli.

                      Uroczystość zyskała wyjątkową oprawę dzięki wykorzystaniu poruszających dźwięków Etiudy Rewolucyjnej Chopina oraz dzięki wzruszających wykonań pieśni patriotycznych. Weronika i Dominika zaprezentowały sztandarowe utwory z kanonu śpiewnika narodowego. Rozbrzmiały m.in. pieśni: „Pierwsza Brygada”, czy „Wojenko, wojenko”.

                      Przesłaniem tej akademii, skierowanym do uczniów, jest zachęta do pielęgnowania polskości w naszych sercach. Bo przecież: być Polakiem – to brzmi dumnie.

            O Tej, co nie zginęła, opowiedzieli nam Nauczyciele:

            - p. Edyta Grusiewicz

            - p. Anna Jakubowska

            - p. Iwona Ruszkiewicz-Bąk

            - p. Teresa Wiśniewska

            - p. Małgorzata Widz

            - p. Dariusz Kłosowski