27 pażdziernika 2016 r. o godzinie 1800 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów klas I-VI i oddziału przedszkolnego oraz dzień otwarty w godzinach 1800-2000
27 pażdziernika 2016 r. o godzinie 1800 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów klas I-VI i oddziału przedszkolnego oraz dzień otwarty w godzinach 1800-2000
„Z gitarą na Ty” – muzyczne spotkanie z duetem „String Duo”
Macie dość jesiennej pluchy? Potrzebujecie zastrzyku pozytywnej energii? Jeśli tak, to mamy kilka podpowiedzi : szklanka świeżo wyciśniętego soku; niezapowiedziana kartkówka, która podnosi adrenalinę lub … dawka dobrej muzyki. My, z wielką przyjemnością, przyjęliśmy zaproszenie na koncert duetu gitarowego „String Duo”.
Wirtuozi gitary z pasją opowiadali o swoich ulubionych instrumentach z rodziny strunowo-szarpanych. Zaprezentowali tak popularne instrumenty jak: gitara klasyczna, elektryczna i basowa, ale też nieco bardziej egzotyczne: bałałajka, banjo, mandolina czy hawajskie ukulele.
Muzycy dali nam też krótki koncert, w którym usłyszeliśmy standardy jazzowe grane na banjo, charakterystyczne melodie country oraz mocne rockowe uderzenie. Poznaliśmy też możliwości 6-strunowej gitary elektrycznej. Najodważniejsi spróbowali swoich sił grając na: tamburynie, grzechotce, kołatce, janczarach a nawet tarce i krowim dzwonku!
Oczywiście, nie mogło zabraknąć zagadek muzycznych. Z powodzeniem rozpoznawaliśmy utwory grupy Enej, Dżemu, Brathanków, Urszuli i innych.
Po koncercie, ze śpiewem na ustach, powróciliśmy do naszych uczniowskich obowiązków.
M. Zakrzewska-Walczak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
„ŚWIĘTYMI BĄDŹCIE…” – OBCHODY XVI DNIA PAPIESKIEGO W NASZEJ SZKOLE
Wzruszenie, nostalgia i zaduma nad własnym życiem – to wszystko towarzyszyło nam podczas oglądania spektaklu upamiętniającego 38 rocznicę wyboru kardynała Wojtyły na Stolicę Piotrową.
Młodzi aktorzy, w formie pantomimy, przedstawili historię trzech drzew, z których każde miało inny pomysł na własną przyszłość.
Pierwsze chciało zostać skrzynią gromadzącą bezcenne skarby – zostało żłobem dla zwierząt. Drugie drzewo marzyło, by stać się statkiem przewożącym ważne osobistości – stało się małą łódeczką. Trzecie pragnęło rosnąć, by stać się najwyższe ze wszystkich drzew – ścięto go i zrobiono z niego belki. Drzewa były zawiedzione. Tymczasem w żłobie z pierwszego drzewa położono przyszłego Zbawiciela; w łódce z drugiego Pan Jezus dokonał cudownego połowu ryb; a z belek ostatniego zrobiono krzyż, poprzez który dokonało się zbawienie świata.
Upersonifikowane drzewa to metafory różnych dróg życiowych, które wypełniają się w miłości Zbawiciela.
Każdy człowiek, swoim życiem, pisze własną Ewangelię, której kartki przewracają się wraz z upływem czasu. Wymowna scena otwartej Księgi Życia nawiązywała wprost do pogrzebu św. Jana Pawła II, kiedy to kończąc ziemski etap Jego życia, zamknął się Ewangeliarz na papieskiej trumnie.
Mówiąc o naszym Ojcu Świętym, nie sposób pominąć Jego pięknej przyjaźni ze św. Matką Teresą z Kalkuty. Spektakl pokazał Ich wspólną drogę, na której drogowskazami były uczynki miłosierdzia.
Przedstawienie „Świętymi bądźcie” to mistrzowskie połączenie: przejmującej muzyki, światła, doskonałej narracji (brawa dla Kamili Wawrzos), ale przede wszystkim przemyślanej gry aktorskiej, w której dobitnie przemówił język ciała (słowa uznania za łódkę „zrobioną” z sylwetek aktorów oraz oszczędną, ale mocną w wymowie scenę z Golgoty).
Cztery Ewangelie są już napisane. Piątą każdy pisze własnym życiem. Ewangelia św. Jana Pawła II została już napisana, choć jest i będzie inspiracją dla nas – pielgrzymujących jeszcze po tej ziemi.
O świętości Jana Pawła II opowiedzieli nam:
- aktorzy z Młodzieżowej Grupy Teatralnej „ Damy Radę”
- opiekunowie: ks. Marcin Niesłuchowski
p. Marta Lewandowska
p. Teresa Wiśniewska
p. Emilia Zielińska
p. Sebastian Ciuchciński.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
14 października 2016 roku w naszej szkole, jak w całej Polsce, obchodziliśmy uroczyście Święto Edukacji Narodowej. Były życzenia dla nauczycieli i wszystkich pracowników szkoły, były kwiaty, uśmiechy i dobre nastroje.
Akademię uświetnił program słowno- muzyczny w wykonaniu uczniów klasy IIIA gimnazjum. Wcielając się w role nauczycieli, ze sporą dozą humoru, uczniowie wspaniale oddali atmosferę i specyfikę zawodu nauczyciela, z jego blaskami i cieniami. Początek roku szkolnego to mnóstwo obowiązków:
-Pierwszy września! Wielkie nieba, plany pracy oddać trzeba!
-A ja czasu nie mam wcale. Pierwszą klasę mam w przydziale!
-Namnożyło się bez liku w szkole nowych podręczników. Co tu wybrać?
-A ja skończę to biadanie, kiedy oddam sprawozdanie. Awans zrobię, choćbym skisła! To sprawa jest oczywista. – takie to rozmowy toczyły się w pokoju nauczycielskim podczas dużej przerwy.
Przy dźwiękach wspaniałej muzyki m.in. Chopina, Carlosa Santany, Bacha oraz współczesnych twórców, uczniowie popisali się swoimi talentami recytatorskimi, wokalnymi a nawet tanecznymi.
Bawili się wszyscy: nauczyciele, uczniowie, rodzice, pracownicy administracji i obsługi szkoły oraz sami wykonawcy.
Akademia została przygotowana przez p. Hannę Kramarską, p. Magdalenę Tokarską i p. Agnieszkę Ostrowską. Piękną dekorację zawdzięczamy p. Elżbiecie Cychowskiej i p. Małgorzacie Widz. Dziękujemy za pomoc.
Tekst: Hanna Kramarska
Zdjęcia: Dorota Tendera
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
Słowo miłość – za Wasze troski,
Słowo wdzięczność – za Wasz trud,
Dar to skromny, dar uczniowski,
Wyśpiewany z serc jak z nut.
W jednym z ważniejszych dni w całym roku szkolnym,
Dniu Nauczyciela,
chcielibyśmy złożyć najserdeczniejsze życzenia
– dużo zdrowia, cierpliwości, wytrwałości,
wielu sukcesów zawodowych
oraz zadowolenia z nas –UCZNIÓW!
Najlepszym sposobem, aby rozproszyć smutek z powodu końca wakacji jest… udana wycieczka na początku roku szkolnego.
Wykorzystując piękną pogodę, wyruszyliśmy do miasta pachnącego miodem i piernikiem. Toruń – dawny gród krzyżacki, dziś imponuje zabytkami i niezwykłym klimatem. Aby poczuć atmosferę tego miejsca musieliśmy koniecznie zwiedzić Muzeum Mikołaja Kopernika, w którym zobaczyliśmy m.in. bezcenne rękopisy, drzewo genealogiczne genialnego astronoma ; jego receptę na leczniczą miksturę a nawet zatopione w formalinie pijawki, którymi niegdyś leczono gorączkę.
Mieliśmy też okazję spróbować stanąć przy Krzywej Wieży, która swą nazwę zawdzięcza znacznemu odchyleniu.
Ponadto podziwialiśmy XIII – wieczny Ratusz Staromiejski i gotycki kościół franciszkański.
Szczególnym punktem wycieczki było nawiedzenie Katedry św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty, gdzie do dziś można podziwiać bogato zdobioną chrzcielnicę, przy której chrzczony był Mikołaj Kopernik.
Determinacją wykazaliśmy się wchodząc po krętych i klaustrofobicznych schodach, na wieżę katedralną. Po pokonaniu 206 stopni, naszym oczom ukazał się niezwykły widok na panoramę Torunia. Ponadto zobaczyliśmy największy średniowieczny dzwon w Polsce o wdzięcznej nazwie Tuba Dei.
Będąc w mieście Kopernika, nie można ominąć słynnego Planetarium. W przystępnej formie przyswoiliśmy wiedzę o Układzie Słonecznym i mogliśmy wykonać wiele eksperymentów naukowych, m. in. : sprawdzić mechanizm powstawania trąb powietrznych ; porównać siłę grawitacji na różnych planetach, przyjrzeć się modelowi sondy kosmicznej.
Zanim wyruszyliśmy w drogę powrotną, zakupiliśmy słynne toruńskie pierniki, które, jak zapewniał nasz Pan Przewodnik, pieczone są sercem.
Toruń to miasto, do którego chce się powracać. Być może będziemy mieli kiedyś okazję zobaczyć miasto Kopernika po zmroku. Podobno iluminacja Rynku Staromiejskiego jest imponująca.
Nie żegnamy się Toruniem, mówimy tylko „do widzenia”.
M. Zakrzewska-Walczak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
W dniu 23.09.2016 r. nasza szkoła wzięła udział już w II konkursie na najlepszy strój EKO, a także w pikniku charytatywnym „Eko-Strażnicy”, którego celem było zebranie pieniędzy na rzecz Alicji Modzelewskiej, oraz promowanie zachowań ekologicznych.
W tygodniu poprzedzającym imprezę uczniowie naszej szkoły mieli za zadanie przygotować stroje zrobione z odpadów oraz EKO-BANER promujący segregację śmieci. W tym wydarzeniu wzięło udział 45 uczniów naszej szkoły – nie tylko Eko-Strażników oraz czterech opiekunów (A. Ostrowska, J. Kowalczyk, B.Ciecierski, M.Krupka) wielu nauczycieli naszej szkoły włączyło się aktywnie w przygotowania do imprezy.
Na finałową część konkursu w dniu 23.09.2016 roku udaliśmy się liczną grupą Kolejami Mazowieckimi, którym kolejny raz dziękujemy za umożliwienie darmowego przejazdu oraz bezpieczne dotarcie do celu. W czasie drogi przez miasto skandowaliśmy EKO-HASŁA przez megafon, który wypożyczyliśmy od miejscowego WOPR oraz zbieraliśmy datki do puszek na chorą Alicję. Cały korowód prowadziła MISS EKO wspólnie z dwoma Strażnikami na ruchomym tronie.
W tym roku prócz samych strojów eko przygotowaliśmy mini inscenizację pt. „Nie wyrzucaj śmieci do lasu”. Chcieliśmy w ten sposób zwrócić uwagę na ten narastający problem.
Komisja konkursowa oceniająca przygotowanie poszczególnych szkół, w skład której wchodzili wszyscy sponsorzy tegorocznego charytatywnego pikniku przyznali I miejsce naszej szkole. Nagrodę główną ufundowaną przez pana Sebastiana Golejewskiego wręczył pan Burmistrz Jacek Kowlaski.
B. Ciecierski
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
Z okazji Dnia Chłopca
cała żeńska społeczność szkolna
życzy naszym mężczyznom,
i tym małym i tym dużym
samych szczęśliwych dni w życiu,
uśmiechu na twarzy,
słonecznych promyków w pochmurne dni,
lata zimą i wiosny jesienią,
a to, o czym marzycie by się spełniło.
Co to jest zakwas? Czym różni się pieczywo żytnie od pszennego? Jak kiedyś robiono podpłomyki? Na te, i inne pytania, szukaliśmy odpowiedzi podczas warsztatów w urokliwym gospodarstwie w Gąsiorowie.
Zdobytą wiedzę mogliśmy wykorzystać własnoręcznie wyrabiając ciasto na chleb, formując i ozdabiając bochenki.
W oczekiwaniu na wyrośnięcie ciasta i wypiek naszych chlebów, zwiedziliśmy tradycyjne, wiejskie zabudowania, ruiny starego młyna, przydomowe ogródeczki. Szczególną atrakcją było oglądanie i karmienie zwierząt gospodarskich : kur, gęsi, owiec, królików a nawet… świnek wietnamskich. Nasze serca podbiły urocze kocięta, które towarzyszyły nam podczas całego pobytu w Gąsiorowie.
Po pracy nad wypiekiem chleba (w tradycyjnym piecu chlebowym) i podpłomyków (na rozgrzanej w ogniu blasze), mieliśmy też czas na zabawę. Do naszej dyspozycji był plac zabaw, boisko do piłki nożnej i piękna łąka.
Wróciliśmy do naszych domów pełni wrażeń, bogatsi o wiedzę dotyczącą różnych gatunków zbóż i wypieku pieczywa. A na kolację jedliśmy własnoręcznie zrobiony chleb żytni na zakwasie. Palce lizać…
M.Zakrzewska-Walczak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
15 września 2016 r. o godzinie 1800 odbędzie się zebranie z Rodzicami uczniów klas I-VI i oddziału przedszkolnego.
Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2016/2017
odbędzie się 1 września 2016 r. o godzinie 1000
„Kocham Cię, Szkoło!”
– uroczyste zakończenie nauki w szkole podstawowej klas szóstych
Sześć lat ciężkiej nauki, zawierania cennych przyjaźni, doskonalenia talentów, rozwijania naszych serc i umysłów… To już za nami! Ale zanim zabrzmiał ostatni dzwonek… zaprezentowaliśmy show, w którym przedstawiliśmy swoje umiejętności aktorskie, wokalne i komediowe.
Dla naszych Nauczycieli, Rodziców i Gości (zaszczycili nas swoją obecnością Ks. Kanonik Edward Pacek, Burmistrz Miasta p. Jacek Kowalski, Zastępca Komendanta Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Nowym Dworze Mazowieckim p. Mariusz Wyszyński oraz Przewodniczące Rady Rodziców p. Marianna Dąbkowska i p. Izabela Kręźlewicz), przygotowaliśmy program artystyczny oparty na konwencji znanego telewizyjnego show.
Do potyczki na humor, talent i wiedzę, stanęły klasy VIa i VIb. Prowadząca program „Kocham Cię, Szkoło!” Emilka „Kurdej” – Kuczyńska, zadawała pytania dotyczące nauczycieli, naszych szkolnych nawyków i drobnych uczniowskich przewinień (ale o tym cicho – sza). Zadania były przeplatywane scenkami komediowymi z życia szkoły oraz popisami wokalnymi Nadii, Karoliny i Emilii. Po wyrównanej walce, Pani Dyrektor Mariola Zielińska ogłosiła, że zwyciężyły obie drużyny. W nagrodę otrzymaliśmy bilety na fantastyczną podróż do… gimnazjum (a dokładnie mówiąc – świadectwa ukończenia szkoły podstawowej).
Oczywiście ci, którzy uzyskali najwyższe wyniki w nauce zostali nagrodzeni. Dumni rodzice odebrali Listy Gratulacyjne z rąk Pani Dyrektor i Pana Burmistrza. Ponadto wyróżnieni zostali uczniowie zaangażowani w pracę Samorządu Uczniowskiego, członkowie Pocztu Sztandarowego, laureaci konkursów: ortograficznego (Julia Kęcińska), wiedzy o pożarnictwie (Bartosz Skierś i Karolina Ostrowska) i matematycznego (Nadia Ciuchta i Emilia Walczak). Najlepszym sportowcem szkoły została Karolina Ostrowska. Dyplomy odebrali też wolontariusze zaangażowani w pomoc psom ze schroniska dla bezdomnych zwierząt w Nowym Dworze Mazowieckim.
Jesteśmy dumnymi absolwentami Szkoły Podstawowej nr 3. Ze wzruszeniem i wdzięcznością wręczyliśmy kwiaty drogim Nauczycielom. Nasze uczucia w pełni odzwierciedlają słowa wyśpiewane przez Emilię :
„… otwarcie mówię to dziś,
że bez Was nic,
(…) dlatego pragnę podziękować,
wiedzę daliście mi.”
Coś się kończy, coś się zaczyna! Już za dwa miesiące rozpoczynamy kolejną niezwykłą przygodę - naukę w gimnazjum. Bilet już mamy!
Wzruszającą uroczystość pomogły nam przygotować nasze Panie Wychowawczynie: p. Brygida Małkiewicz i p. Edyta Grusiewicz.
Ponadto dziękujemy też: p. Dariuszowi Kłosowskiemu, p. Małgorzacie Widz, p. Dorocie Tenderze.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
24.06.2016 r. Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2015/2016
godz. 900 - klasy I-III i oddział przedszkolny
godz. 1030 - klasy IV - V
godz. 1200- klasy VI
Humor, czary i miłość, która zawsze zwycięża – baśń o Kopciuszku
w wersji uczniów Szkoły Podstawowej nr 3
„Once upon a time there was a very nice old man. He had a beautiful daughter…” – tak rozpoczęła się niecodzienna lekcja angielskiego w modlińskiej szkole.
Młodzi aktorzy zaprosili nas do swojego świata. Któż z nas nie zna baśni o Kopciuszku? Tym razem mieliśmy okazję obejrzeć przedstawienie w nieco innej formie: aktorzy posługiwali się językiem angielskim, a wysoki poziom humoru budził żywą relację publiczności.
Ponownie mogliśmy przyjrzeć się losowi Cinderellii, która poniewierana przez Macochę i jej Córki, o dość kontrowersyjnej urodzie, za sprawą Dobrej Wróżki, spotyka Pięknego Księcia.
W przedstawieniu nie mogło zabraknąć takich scen, jak spektakularna przemiana poniżanej Cinderellii w prawdziwą Piękność (czyżby to były naprawdę czary Dobrej Wróżki?).
Zachwyt widzów wzbudziła też scena królewskiego balu, na którym goście zatańczyli menueta. Oczywiście, wybiła godzina 12.00, Cinderella wybiegając zgubiła pantofelek… a później Książę szukał wśród publiczności tej Jedynej, na którą będzie pasował porzucony bucik.
Baśń musiała zakończyć się happy end’em – Książę odnalazł Cinderellę, wzięli ślub…. and they lived happily ever after.
Do krainy baśni zabrali nas:
Nadia Ciuchta, Wiktoria Krawczyk, Marcin Baran, Karolina Ostrowska, Ola Moczulska, Ola Wasiak, Patryk Rama, Natalia Strzeszewska, Norbert Popławski, Ola Jarosławska, Jaś Ciszewski, Filip Filipiak, Justyna Krężlewicz, Emilia Walczak.
W zaczarowaniu baśniowego świata pomogli:
p. Dorota Tendera, p. Małgorzata Widz, p. Iwona Ruszkiewicz – Bąk, p. Aleksandra Lisiakiewicz,
p. Dariusz Kłosowski, p. Monika Zakrzewska – Walczak.
Tekst: M. Zakrzewska-Walczak
Foto: p. Dorota Tendera
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
Albin to pies, który przebywa w schronisku w Nowym Dworze Mazowieckim i od kwietnia został objęty wirtualną adopcją przez uczniów klasy VIa i Vb. Do schroniska trafił w bardzo ciężkim stanie, nie stał na własnych nogach, był okaleczony i wygłodzony. W tej chwili ma się dobrze, co możecie zobaczyć na zdjęciach. Pięcioro uczniów, którzy najsystematyczniej wspierali Albina odwiedziło go w schronisku. Został wygłaskany i wyczesany, otrzymał dużą porcję czułości.
Wirtualna adopcja jest prowadzona w naszej szkole od kilku lat. Jako pierwsza podjęła ją obecna klasa VIa z pomocą pani Zakrzewskiej-Walczak. Albin to już czwarty piesek, któremu uczniowie pomagają przesyłając co miesiąc pieniążki na konto schroniska. Wcześniejsze pieski trafiły już do nowych właścicieli i mamy nadzieję, że mają się dobrze.
Albinowi też życzymy, aby znalazł szczęśliwy dom. Jeśli znacie kogoś odpowiedzialnego kto chciałby go przygarnąć to polecamy tego pieska. Jest bardzo przyjazny i chętny do zabawy.
Iwona Krowicka
Z przyjemnością informujemy, że troje uczniów klas II i III naszej szkoły, otrzymało wyróżnienia w tegorocznej XXV edycji Międzynarodowego Konkursu Kangur Matematyczny.
Dyplomy oraz nagrody książkowe otrzymali:
1.Oliwier Sopyła kl. IIIa
3. Karol Biernacki kl. IIb
Składamy serdeczne gratulacje!
Dziękujemy wszystkim uczniom, którzy wzięli udział w niełatwych zmaganiach z matematyką.
Cytując słowa organizatorów akcji życzymy: ,,by małe i duże sukcesy motywowały Was do dalszego rozwoju oraz pomagały w doskonaleniu wiedzy a uzyskane wyniki niech będą impulsem do dalszego większego wysiłku i umacniają w dążeniu do własnych pragnień i aspiracji”.
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas I-III uczestniczyli w ogólnopolskiej kampanii społecznej ,,Ja czytam” pod patronatem” Ministerstwa Edukacji Narodowej. Celem akcji było rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży przez organizację w szkołach Dyskusyjnych Klubów Edukacyjnych. Uczniowie poszczególnych klas, tworzący wraz z wychowawcami DKE, otrzymali magnetyczne zakładki do książek oraz identyfikacyjne naklejki.
Podczas comiesięcznych spotkań, w oparciu o zalecone przez organizatora kampanii lektury, dzieci wraz z nauczycielami i psychologiem szkolnym omawiali zagadnienia wchodzące w skład czterech ścieżek tematycznych: bezpieczeństwo, przyjaźń/ miłość, zmiana/przemiana, oraz różnice.
W ramach poszczególnych ścieżek poruszane były zagadnienia istotne z punktu widzenia młodego odbiorcy, m.in:
Oprócz propagowania czytelnictwa spotkania DKE stanowiły okazję do rozmów na ważne tematy, budowania dobrych relacji społeczności szkolnej oraz pogłębiania wiedzy.
Zachęcamy dzieci i rodziców do kontynuowania czytelniczej przygody w czasie wakacji. Zapraszamy na stronę internetową kampanii jaczytam.pl, gdzie w zakładce biblioteka, znajdziecie mnóstwo ciekawych propozycji na letnie słoneczne i pochmurne dni. Oprócz lektury książek zachęcamy również do obejrzenia ciekawych filmów z udziałem ich autorów.
Agata Jaworska- Bębenek
Szanowni Państwo!
Ministerstwo Obrony Narodowej przedłużyło rozstrzygniecie konkursu ofert do 30.06.2016 r.
Zatem wstrzymujemy działania związane z konkursem do tego czasu. Nowe terminy podamy po rozstrzygnięciu konkursu ofert w Ministerstwie Obrony Narodowej.
Prosimy o cierpliwość i przepraszamy za zmiany organizacyjne.
Z pozdrowieniami
Szkoła Podstawowa nr 3
Stowarzyszenie Miłośników Tradycji Mazurka Dąbrowskiego
oraz
Szkoła Podstawowa nr 3 im. Józefa Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim
zapraszają
uczniów szkół podstawowych z województwa mazowieckiego
do udziału w konkursie
Polskie Symbole Narodowe
pod patronatem
Mazowieckiego Kuratora Oświaty
oraz
Polskiego Towarzystwa Historycznego
Cele:
Zainteresowanie uczniów pochodzeniem, kształtowaniem i znaczeniem polskich symboli narodowych, historią hymnu, godła, barw narodowych na przestrzeni wieków. Poszerzenie wiedzy o J. Wybickim i gen. J. H. Dąbrowskim oraz bohaterach związanych z Mazurkiem Dąbrowskiego.
1) Kształtowanie świadomości narodowej i postaw patriotycznych młodego pokolenia Polaków.
2) Promowanie postawy szacunku dla osiągnięć przeszłych pokoleń.
3) Upowszechnianie wiedzy historycznej o dziejach Polski i jej miejscu w Europie oraz roli „Pieśni Legionów” w kształtowaniu narodowo-wyzwoleńczej świadomości Europejczyków.
4) Zachęcanie do samodzielnego zdobywania wiedzy i szlachetnej rywalizacji między uczniami.
5) Integracja uczniów i nauczycieli w procesie kształtowania postaw patriotycznych i obywatelskich.
Regulamin:
1) Uczestnikami konkursu mogą być uczniowie klas IV i V szkół podstawowych w województwie mazowieckim (w tym w M. St. Warszawie)..
2) Udział w konkursie polega na rozwiązywaniu testów (pytania zamknięte, pytania otwarte). Uczniowie rozwiązują test w sposób tradycyjnie przyjęty. Na rozwiązanie testu przeznacza się 60 minut. Korzystanie z jakichkolwiek pomocy jest niedozwolone.
3) Etap szkolny:
Do etapu szkolnego przystępują chętni uczniowie. Szkolna komisja konkursowa wyłania 3 najlepsze prace uczniów i przesyła je listem poleconym do współorganizatora konkursu na adres: Zespół Szkół Nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Szkolna 3, 05‑102 Nowy Dwór Mazowiecki.
4) Etap wojewódzki:
Do etapu wojewódzkiego przechodzi 16 szkół w województwie (w tym z M. St. Warszawy), których 3 uczniowie łącznie uzyskali najwyższą punktację z nadesłanych testów.
Informacje-zaproszenia do finału zostaną przesłane do szkół droga mailową do 23 czerwca 2016 r.
Finał wojewódzki odbędzie się w dniach 16-19 września 2016 r. (piątek-poniedziałek) w Warszawie i Nowym Dworze Mazowieckim.
W trakcie finalnego etapu wojewódzkiego uczniowie, trzej zwycięzcy etapu szkolnego, z każdej zakwalifikowanej szkoły, są pod opieką oddelegowanego nauczyciela z macierzystej szkoły, który odpowiada za ich bezpieczeństwo i zdrowie. Biorą udział w konkursie finałowym i programie kulturalno-oświatowym.
Zakres programu kulturalno-oświatowego zależy od wysokości spodziewanej dotacji Ministerstwa Obrony Narodowej.
Terminarz:
1) Zgłoszenia szkoły do konkursu należy przesłać do 04 kwietnia 2016 r. na adres: zs3nowydwormaz@wp.pl
2) Etap szkolny 03 czerwca 2016 r. godz. 9:00 (od godz. 8:00 pobieranie testu ze strony zs3nowydwormaz@wp.pl )
3) Przesyłanie listem poleconym prac 3 uczniów najpóźniej do 08 czerwca 2016 r. (decyduje data stempla pocztowego) na adres: Zespół Szkół Nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim, ul. Szkolna 3, 05-102 Nowy Dwór Mazowiecki
4) Informacja mailowa o zakwalifikowaniu się do etapu wojewódzkiego do 23 czerwca 2016 r.
5) Finał wojewódzki 16-19 września 2016 r.
Plan finału wojewódzkiego:
1 dzień 16 IX (piątek) – Przyjazdy uczestników do Młodzieżowego Schroniska Syrena na ulicy Karolkowej 53 A ,
– narada organizacyjna,
– seminarium popularno-naukowe.
2 dzień 17 IX (sobota) – Finałowy konkurs wiedzy o Polskich Symbolach Narodowych w Szkole Podstawowej Nr 3 im. J. Wybickiego w Nowym Dworze Mazowieckim (Stary Modlin),
– złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą pamięci J. Wybikiego w Nowym Dworze Mazowieckim z małą asystą wojskową,
– zwiedzenie Twierdzy Modlin,
– ogłoszenie wyników konkursu i wręczenie nagród rzeczowych.
3 dzień 18 IX (niedziela) – Zwiedzenie Pałacu w Wilanowie, złożenie wieńca na Grobie Nieznanego Żołnierza,
– zwiedzenie Muzeum Wojska Polskiego,
– zwiedzenie Muzeum Powstania Warszawskiego.
4 dzień 19 IX (poniedziałek) – Seminarium popularno-naukowe, wyjazd do domów.
Bibliografia (proponowana literatura):
POZYCJE KSIĄŻKOWE
1) Marek Borucki, Polskie symbole narodowe, 2006
2) Czesław Skonka, Przejdziem Wisłę, przejdziem Wartę…”, Gdańsk 1996.
3) Jan Stanisław Kopczewski, O naszym hymnie narodowym, Warszawa 1988.
4) Dioniza Wawrzykowska-Wirciochowa, Pieśń nadziei i zwycięstwa, Warszawa1985.
5) Władysław Bełza, Katechizm polskiego dziecka, Warszawa 1995.
6) Marek Ruszczyc, Opowieść o Orle Białym. Warszawa 1981.
7) 25 lat Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie. Będomin 2003.
8) Sławni Polacy wodzowie i żołnierze. Poznań 1998. s.22-25, albo 100 największych Polaków. Poznań 1999. s. 36-37, 192-193.
STRONY INTERNETOWE
1) www.symbolenarodowe.pl/
2) www.mkidn.gov.pl/pages/strona-glowna/kultura-i-dziedzictwo/symbole-narodowe.php
3) e-podreczniki:
Komiks: legenda o Lechu, Czechu i Rusie
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/143600/v/latest/t/student-canon/m/j00000080YB4v66#j00000080YB4v66_0000000H
Edukacja wczesnoszkolna, Dział pt. : Moja ojczyzna.
http://www.epodreczniki.pl/reader/c/238091/v/1/t/student-canon/m/KL2_ORE_V7_JESIEN_2_1_10_046_p3
Powered by aSc EduPage