JAK POWSTAWAŁO PAŃSTWO POLSKIE?
- klasy: III a, IV a, IV b na wycieczce szlakiem piastowskim w Kruszwicy, Gnieźnie i Biskupinie
Czy sól musi być biała? Jakim władcą był Mieszko I ? Czym zajmowali się prasłowianie 2700 lat temu? To tylko niektóre pytania, na które znaleźliśmy odpowiedzi podążając szlakiem piastowskim. Dwudniowy pobyt poza domem – to już nie lada atrakcja. A jeśli dodamy do tego wędrówkę w głąb ziemi i podróż w czasie 20 wieków wstecz- mamy pewność, że przeżyjemy niezwykłą przygodę.
Pierwszym punktem wycieczki było zwiedzanie podziemnej trasy turystycznej w Kopalni Soli Kłodawa. Górnicza winda, z prędkością 6 m/s, zabrała nas w głąb wyrobisk powstałych po wydobyciu soli. Mieliśmy okazję odbyć dwugodzinną wędrówkę korytarzami kopalnianymi, w czasie której natknęliśmy się na tajemną komnatę hrabiego Draculi (wyglądał całkiem świeżo – to dowód na konserwujące właściwości soli). Innym zaskoczeniem był fakt, że w Kłodawie, oprócz ogromnych złożyli soli białej i różowej, można też spotkać rzadziej spotykane skały solne w kolorze niebieskim i zielonym.
Po powrocie na powierzchnię ziemi, dotarliśmy do Kruszwicy – urokliwego miasteczka na szlaku piastowskim. Po zwiedzeniu kolegiaty św. Piotra i Pawła odbyliśmy wspinaczkę na przeszło 30 – metrową Mysią Wieżę oraz płynęliśmy statkiem po jeziorze Gopło.
Drugi dzień obfitował w atrakcje historyczne. Ogromne wrażenie zrobiła na nas górująca na Wzgórzu Lecha Katedra Gnieźnieńska z bezcenną (pod względem materialnym, religijnym i historycznym) konfesją św. Wojciecha. Dzieje tego świętego, a zarazem jednego z patronów Polski, poznaliśmy przyglądając się słynnym Drzwiom Gnieźnieńskim.
Uzupełnieniem wiedzy o pierwszych władcach Polski była wizyta w Muzeum Początków Państwa Polskiego, z bogatą ekspozycja kopii średniowiecznych dokumentów, insygniów władzy królewskiej i biskupiej oraz przedmiotów codziennego użytku.
Ostatnim punktem wyprawy było zwiedzanie prasłowiańskiej osady w Biskupinie. Zrekonstruowane chaty oraz autentyczne przedmioty odnalezione podczas prac archeologicznych, przeniosły nas w czasie do momentu, gdy tereny te zamieszkiwały pierwotne ludy słowiańskie.
Piękna pogoda, profesjonalna opieka przewodników i doskonały nastrój uczestników – to tylko dodatkowe atuty naszego wyjazdu. Być może za rok zdecydujemy się na wyjazd 3 – dniowy?… A nasza piękna ojczyzna tylko zachęca do odkrywania jej kolejnych zakątków.
M. Zakrzewska-Walczak