Harmonogram rekrutacji do przedszkoli, oddziałów przedszkolnych i klas I szkół podstawowych
Razem dla Mikusia
Razem dla Mikusia – uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły we wspólnym działaniu na rzecz chorego małego mieszkańca naszego miasta
8Mikołaj to uroczy siedmiolatek, który dwa lata temu przeszedł niedokrwienny udar mózgu. Od tego czasu potrzebuje stałej i bardzo kosztownej rehabilitacji. Nasza szkoła przyłączyła się do akcji zainicjowanej przez Komitet Społeczny Nowy Dwór Mazowiecki „Razem dla Mikusia”. W CH HIT pojawiły się modlińskie Anioły, które roztaczały wokół siebie iście świąteczną atmosferę. Widok niebiańskich istot poruszał serca Nowodworzan i zachęcał do szczodrej ofiarności. W zamian można było otrzymać najbardziej polski symbol Bożego Narodzenia – opłatek.
Równie ważną częścią wsparcia Mikusia była licytacja ozdób świątecznych. Były to prace konkursowe, które po werdykcie jury zostały wspaniałomyślnie przekazane przez autorów na licytację internetową. Hojność licytujących przeszła nasze najśmielsze oczekiwania. Tym bardziej, że było o co walczyć – stroiki były piękne, od tradycyjnych poprzez niezwykle oryginalne.
Dzięki zaangażowaniu uczniów, rodziców i nauczycieli oraz hojnym mieszkańcom naszego miasta udało się pozyskać imponującą kwotę 6059,12 złotych oraz 200 koron szwedzkich. Pieniądze pozwolą zaplanować rodzicom Mikusia kolejny turnus rehabilitacyjny i wspomogą jego leczenie.
Koordynatorem szkolnym całego przedsięwzięcia była p. Marta Lewandowska.
Akcja wspomagania tego dzielnego chłopca nie ustaje. Na portalu Pomagam.pl nadal trwa zbiórka pieniędzy na wsparcie Mikusia w jego walce o zdrowie.
Sportowa Zima 2022
Boże Narodzenie 2021
„DLACZEGO JEST ŚWIĘTO BOŻEGO NARODZENIA?” - SZKOLNE SPOTKANIE WIGILIJNE A.D. 2021
Dlaczego jest święto Bożego Narodzenia?
Dlaczego wpatrujemy się w gwiazdy na niebie?
Dlaczego śpiewamy kolędy?
Dlatego, żeby się uczyć miłości do Pana Jezusa.
Dlatego, żeby podawać sobie ręce.
Dlatego, żeby się uśmiechać do siebie.
Dlatego, żeby sobie przebaczać.ks. Jan Twardowski
13Zanim usiądziemy do wigilijnego stołu w gronie rodzinnym, tradycyjnie spotkaliśmy się w atmosferze świątecznej, by wspólnie celebrować nadchodzące Boże Narodzenie. Z zachowaniem obostrzeń sanitarnych, wysłuchaliśmy koncertu kolęd i pastorałek. Nasi wokaliści - Weronika i Wiktor, zaprezentowali wybitne wykonania piosenek i pieśni świątecznych oraz zaprosili wszystkich zgromadzonych do wspólnego kolędowania.
W tle zgromadzone anioły: Magda, Julia i Karol, snuli ciekawe opowieści o zwyczajach bożonarodzeniowych i deklamowali wiersze o przyjściu na świat Bożego Syna. Szczególnie mocno wybrzmiał utwór księdza Jana Twardowskiego, w którym mowa jest o tym, że obchodzimy święta po to, by „ uczyć się miłości do Pana Jezusa” oraz „dlatego, żeby uśmiechać się do siebie (…) i „sobie przebaczać”.
Świąteczne spotkanie przygotowały p. Marta Lewandowska i p. Aleksandra Gorczyca.
SŁODKA WYCIECZKA UCZNIÓW KLAS I-III DO MANUFAKTURY CZEKOLADY W WARSZAWIE
- 4
Jak to możliwe, że ziarno kakaowca jest gorzkie a czekolada słodka? Skąd przypływa do nas kakao? Czy 100% czekolada jest smaczna? Dlaczego nie możemy karmić naszych zwierząt domowych tym przysmakiem? Czy czekoladę się temperuje?
Na te i inne pytania znaleźliśmy odpowiedź podczas wizyty w Manufakturze Czekolady. Prześledziliśmy proces produkcyjny naszego ulubionego deseru od ziarenka kakaowca do momentu pakowania tabliczek czekolady w ozdobne opakowania. Mieliśmy też okazję wyprodukować swoją własną, autorską czekoladę, wybierając ulubione dodatki. A wybór mógł przyprawić o zawrót głowy: suszone truskawki, orzechy, migdały, wiórki z jabłka, żurawina, banany, a nawet słone paluszki.
Oczywiście nie mogło zabraknąć degustacji aromatycznej gorącej czekolady. Zdaniem niektórych z nas, kubeczek słodkiego przysmaku był… zbyt mały.
KLASY VI A I VII B Z WIZYTĄ U KRÓLA STANISŁAWA AUGUSTA
Gościnne wnętrza Zamku Królewskiego w Warszawie zaprosiły nas na ciekawą lekcję muzealną o ostatnim polskim władcy oraz dworskich zwyczajach. Wędrówka po wybranych salach była okazją do rozmowy o codziennym życiu i prerogatywach królów polskich. Poznaliśmy życie dworskie i znaczenie ceremoniału.
Uporządkowaliśmy też naszą wiedzę o zawiłych czasach panowania Stanisława Augusta, okoliczności konfederacji targowickiej i drogi prowadzącej ku trzeciemu rozbiorowi Polski. Poznaliśmy też ostatniego króla od bardziej prywatnej strony. Wiemy już, że był mecenasem kultury, cenił dobrą kuchnię, gromadził dzieła sztuki i nigdy się nie ożenił, żyjąc utraconą młodzieńczą miłością.
Zachwyceni okazałymi wnętrzami zamkowymi, zwiedziliśmy najbardziej reprezentacyjne sale. Najbardziej zachwyciła nas sala marmurowa, prezentująca portrety królów polskich.
W uznaniu naszego szczerego zainteresowania, przewodnik, poza programem, zaprosił nas do sali, w której zostały wyeksponowane bezcenne arcydzieła światowego malarstwa – „Dziewczyna w ramach obrazu” i „Uczony nad pulpitem” Rembrandta.
Zamek Królewski w Warszawie to miejsce, do którego warto powracać. Tym bardziej, że pozostały nam do obejrzenia arcydzieła mistrza Matejki i niezwykłe ogrody królewskie.
Świąteczne życzenia od klasy IIIa
Z okazji zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia chcielibyśmy życzyć wszystkim tego, co najważniejsze i najcenniejsze: zdrowia szczęścia pomyślności i czasu spędzonego z najbliższymi. Przesyłamy wszystkim muzyczną pocztówkę, mamy nadzieję, że wprowadzi Was w świąteczny nastrój. Wesołych Świąt życzy klasa 3a.
„Świąteczna paczka Szkolnego Mikołaja”
Drodzy Nauczyciele i Rodzice!
Sprawmy dzieciom radość na Święta Bożego Narodzenia i Nowy Rok 2022 r.
🎄„Świąteczna paczka Szkolnego Mikołaja”
to akcja zorganizowana przez Dyrekcję, Pedagoga Szkolnego oraz Radę Rodziców na rzecz Rodzin z Naszej Szkoły🎁
Bożonarodzeniową akcję rozpoczynamy 13.12🎄 będzie trwała do 20.12 włącznie 🎁🎁🎁
🎄
Zbiórki od Darczyńców można wpłacać na konto rady Rodziców od Dziś tj od 13.12 do 19.12.2021r
🎄
TYTUŁEM :Szkolny Mikołaj
nr konta: 98 1020 1026 0000 1302 0455 5983
🎁Z zebranych środków zostaną zakupione najpotrzebniejsze rzeczy🎁
Zawartość świątecznych paczek zostanie wcześniej uzgodniona z rodzinami z Naszej Szkoły, tak aby pomoc była jak najbardziej efektywna i odpowiadała na realne potrzeby dzieci. Wybór rodzin, tak jak w ubiegłym roku pozostaje do wiadomości tylko Dyrekcji Szkoły oraz Pana Pedagoga.
Rada Rodziców
Komunikat
Informujemy, że postępowanie na zadanie pn. „Sukcesywne dostawy artykułów żywnościowych dla Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim w 2022 roku” prowadzone jest za pomocą miniPortalu. Strona internetowa prowadzonego postępowania: https://miniportal.uzp.gov.pl/Postepowania/94d82b37-b202-459f-8b95-28c8c323f93f
„NASZA SZKOŁA TO MY” - III edycja Międzyszkolnego programu kreatywnej profilaktyki i edukacji rówieśniczej
- 4
Program był realizowany przez Oddział Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie dzięki dofinansowaniu ze środków Województwa Mazowieckiego. Został zbudowany na bazie realnych doświadczeń PTZN jako rozszerzenie i twórcza kontynuacja innowacyjnego programu realizowanego w 2010 roku na zlecenie Ministerstwa Edukacji Narodowej i kontynuowanego w latach 2011-2017 w ramach dofinansowania Mazowieckiego Centrum Polityki Społecznej, MEN i Kuratorium Oświaty w Warszawie oraz Biura Edukacji Miasta Stołecznego Warszawy. Głównym celem programu jest wzmacnianie bezpieczeństwa i kształtowanie właściwych relacji w środowisku szkolnym poprzez prowadzenie niekonwencjonalnych form edukacji rówieśniczej w zakresie przeciwdziałania zachowaniom ryzykownym młodzieży, w tym uzależnieniom i przemocy. Partnerami w realizacji projektu był Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 oraz Nowodworski Ośrodek Kultury, a honorowy patronat nad całym wydarzeniem objął Burmistrz Miasta Nowy Dwór Mazowiecki Pan Jacek Kowalski i Starosta Powiatu nowodworskiego Pan Krzysztof Kapusta. Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy uczynili możliwym realizację programu, a szczególnie gorąco - jego uczestnikom i współtwórcom, wspaniałym młodym ludziom. Koordynatorem projektu był Bartosz Ciecierski.
Celem programu jest profilaktyka i edukacja rówieśnicza poprzez wspólne działania twórcze, stworzenie młodym ludziom możliwości formułowania swoich poglądów, otwartego mówienia o realnych problemach i wymiany pomysłów ich rozwiązywania. Uczestnicy - uczniowie szkół z terenu Nowego Dworu Mazowieckiego oraz powiatu nowodworskiego - przygotowali autorskie spektakle, piosenki, wiersze, związane tematycznie z hasłem przewodnim programu „NASZA SZKOŁA TO MY”. Poprzez historie i działania sceniczne pokazują w nich to, co ich zdaniem ważne w życiu szkolnym, w relacjach międzyludzkich w szkolnej rzeczywistości; to co piękne i to co trudne, to co wpływa na rozwój, świadomość, system wartości i wybory młodego człowieka. Każda uczestnicząca placówka miała też za zadanie pokazać stworzoną w ramach projektu prezentację sceniczną społeczności szkolnej i lokalnej, a także opracować afisz odzwierciedlający jej tematykę. Zwieńczeniem projektu był trzeci Międzyszkolny Przegląd Młodzieżowych Spektakli Teatralnych który odbył się 25.11.2021 roku w sali widowiskowej Nowodworskiego Ośrodka Kultury.
Stworzone przez młodzież spektakle stanowią także poszukiwanie odpowiedzi na pytanie na ile bezpieczeństwo w szkole zależy od czynników zewnętrznych i od dorosłych, a na ile jest pochodną postaw, działań, wzajemnych relacji i systemu wartości młodzieży - a więc w istocie odpowiedzi na pytanie o osobiste sprawstwo każdego młodego człowieka.
Zespół Szkolno-Przedszkolny nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim reprezentowała grupa „Teatr Trójeczka” ze spektaklem „Samotność.pl”. Zespół, którego opiekunkami są panie Justyna Kowalczyk i Agnieszka Ostrowska, powstał na bazie grupy Młodzieżowego Ochotniczego Pogotowia Rówieśniczego, działającego od wielu lat w szkole we współpracy z Oddziałem Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii w Warszawie. Grupę tworzą uczniowie klasy ósmej. W stworzonym w ramach projektu spektaklu próbują przekazać problemy związane z powrotem do szkoły po okresie zdalnego nauczania oraz unaocznić młodemu widzowi różnorakie – fizyczne i psychiczne – konsekwencje wynikające z izolacji i braku akceptacji. Młodzi twórcy edukują dla bezpieczeństwa, wychodząc z założenia, że lepiej zapobiegać niż leczyć.
SZLACHETNA PACZKA 2021
📣Drodzy Rodzice,Nauczyciele i Uczniowie📣
Nasza szkoła po raz kolejny przystąpiła do Ogólnopolskiej Akcji Charytatywnej
„Szlachetna Paczka”
❤️Na pomoc czekają samotni seniorzy Anna 70 lat i Krzysztof 81 lat, chorzy oraz niepełnosprawni z naszej okolicy.❤️
To dzięki Waszemu wsparciu możemy dawać im nadzieję i towarzyszyć w pokonywaniu trudności.
W jaki sposób możemy pomóc? w dniach 22.11.2021– 09.12.2021r. od poniedziałku do piątku można przynosić do szkoły poniższe artykuły:
🛒Żywność trwała🛒
Herbata
Kawa
Makaron
Mąka
Olej
Cukier
Konserwy rybne
Konserwy mięsne
Owoce i warzywa w puszkach
Kaszki mleczno - ryżowe dla pana Krzysztofa.
🛁Środki czystości🧽
Mydło / żel myjący
Szampon
Płyn do płukania
Proszek do prania
Płyn do mycia naczyń
Płyny czyszczące
🎈Specjalne produkty🎈
Sudocrem przeciw odleżynom, podkłady, chusteczki - pan Krzysztof jest osobą leżącą.
🎁Szczególne upominki🎁
Anna: Mały portfel, najlepiej zielony lub czarny.
Krzysztof: Piżama
Mężczyzna jest bardzo szczupły i ma 164 cm wzrostu.
Koc 200x220 - kiedy brakuje opału, pani Anna dodatkowo okrywa męża.
Rodzinie często brakuje pieniędzy na opał. Pani Annie nie wystarcza pieniędzy na zakup większej ilości węgla, kupuje w pojedynczych workach, a wtedy cena jest prawie dwukrotnie wyższa.
Wpłaty tytułem🎁 „Szlachetna paczka”🎁możecie kierować na konto rady rodziców z zebranych środków zostanie zakupiony opał (2 tony węgla), blender i voucher na obuwie.
💰Przypominamy nr konta: 98 1020 1026 0000 1302 0455 5983 💰
🕰Zbiórka wpłat na konto zostanie zakończona 5.12.2021 r.
Kochani dzielmy się miłością radością i ciepłem. Tylko w ten sposób możemy pokolorować ten świat.
Pozdrawiam😘
Małgosia Rada Rodziców.
Dobrego Dnia
PACZKA NA KRESY Z ZSP NR 3
Uczniowie klasy Va włączyli się aktywnie w akcję Legijnej Świątecznej Paczki na Kresy, którą już od 12 lat przygotowują kibice Warszawskiej Legii. W Naszej szkole akcja trwała tylko pięć dni 25.11-1.12.2021 i udało się zebrać wiele produktów. Niestety z każdym rokiem jest to mniejsza ilość. Koordynatorem akcji w szkole był pan Bartosz Ciecierski przy współpracy z panią Małgorzatą Widz, a ze strony kibiców pan Artur Trzaska. Wszystkie produkty zostały skrzętnie przeliczone i zapakowane w pudła, które przekazano w środowe popołudnie kibicom Legii.
Bardzo dziękujemy wszystkim rodzicom i nauczycielom biorącym udział w zbiórce, którzy swoją postawą bezinteresowności i dobrocią pokazali, że potrafimy pomagać innym.
Warsztaty Patriotyczne
Klasa 5a dnia 4 listopada była na wycieczce o tematyce patriotycznej na Wymysłach pod lasem. Na warsztatach dowiedzieliśmy się wiele ciekawych informacji z historii państwa polskiego. Pani Katarzyna Małachowska przybliżyła Nam sławnych polaków, którzy przyczynili się do rozwoju całego świata. Mieliśmy możliwość wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych. Poznaliśmy tradycje różnych regionów Polski ,tańczyliśmy tańce ludowe oraz mogliśmy cofnąć się do dawnych czasów i przymierzać ludowe stroje.
Na miejscu było ognisko oraz pyszna zupa pomidorowa. Wycieczka w całości była darmowa i sfinansowana z Funduszu Patriotycznego.
KONKURS WARCABOWY Z PCK
Coroczny konkurs organizowany przez Polski Czerwony Krzyż w Nowym Dworze Mazowieckim przyciągnął wielu chętnych w naszej szkole. Tym razem rozgrywki przyjęły trochę inną formę, podyktowaną reżimem sanitarnym. W Zespole Szkolno-Przedszkolnym nr 3 w Nowym Dworze Mazowieckim przez kilka dni trwały zacięte partie warcabów pod okiem pani Agnieszki Ostrowskiej i Bartosza Ciecierskiego. Został wyłoniony najlepszy zawodnik ze szkoły, który reprezentował naszą szkołę na turnieju międzyszkolnym. Był nim Marek Rzucidło z klasy 6a. Na turnieju międzyszkolnym Marek dotarł do finałowych rozgrywek i zajął wysokie III miejsce w turnieju. Serdecznie gratulujemy sukcesu.
WARSZTATY Z PTZN
W związku z realizacją programu profilaktyczno-wychowawczego w szkole rozpoczęto warsztaty związane z przemocą, agresją oraz powrotem do szkoły po okresie zdalnego nauczania. Warsztaty odbywają się cyklicznie już od kilku lat. Tematyka jest często związana z danym problemem w oddziale klasowym czy też lokalnym. Na warsztatach jest nie tylko ciężka praca całego zespołu klasowego, ale i zabawa. Warsztaty prowadzone są przy udziale zaprzyjaźnionych trenerów z Oddziału Polskiego Towarzystwa Zapobiegania Narkomanii z Warszawy i finansowane w całości z Budżetu Miasta Nowy Dwór Mazowiecki.
BEZPIECZEŃSTWO ZE STRAŻĄ MIEJSKĄ
W listopadzie 2021 roku w klasach I-V szkoły podstawowej odbyły się spotkania w ramach bezpieczeństwa w szkole i w drodze do szkoły ze Strażą Miejską. Dzieciom zostały przypomniane zasady bezpieczeństwa w drodze do szkoły, ale i w samej szkole. Uczniowie klas starszych dowiedzieli się kilku ważnych przepisów związanych z odpowiedzialnością karną nieletnich. Uczniowie wykazali się bardzo dobrą znajomością wiedzy z zakresu bezpieczeństwa. Teraz tylko będą musieli się postarać i zastosować ją w praktyce, co jak widzimy na co dzień w szkole, nie jest dla nich łatwe. Dziękujemy Straży Miejskiej za przeprowadzenie zajęć oraz wyposażenie Naszych uczniów w odblaski, które znacznie poprawiają widoczność naszych uczniów po zmroku. Największe podziękowania należą się pani Małgorzacie Wójcik, że przeprowadziła zajęcie w miłej i przyjaznej atmosferze.
SZKOLNE OBCHODY NARODOWEGO DNIA NIEPODLEGŁOŚCI
- 2
„TO, CO PRZEŻYŁO JEDNO POKOLENIE, DRUGIE PRZERABIA W SERCU I PAMIĘCI” (A. OPPMAN)
Po 103 latach od odzyskania niepodległości, uczniowie naszej szkoły oddali hołd Bohaterom naszej wolności i uczcili nasze najważniejsze narodowe święto.
Uroczysta akademia rozpoczęła się od wprowadzenia Pocztu Sztandarowego i odśpiewania Mazurka Dąbrowskiego, który wybrzmiał dokładnie o symbolicznej godzinie 11:11. W ten sposób nasza społeczność włączyła się w ogólnopolską akcję „Szkoła do Hymnu”.
Patetyczny i podniosły apel przyniósł wiele wzruszeń i refleksji. Konferansjerzy - Gabrysia i Karol - przypomnieli nam historię rozbiorów i krwawo tłumionych powstań. Zza ciekawych elementów scenografii, stanowiących fragmenty okopów, aktorzy deklamowali wiersze ku czci poległych Bohaterów. Z wielką przyjemnością poddaliśmy się emocjom i dołączyliśmy się do śpiewu szkolnego chórku, w którym prym wiodły Weronika, Natasza i Wiktoria. Wybrzmiały sztandarowe utwory ze śpiewnika patriotycznego: „Rota”, „Szara Piechota” i „Marsz Pierwszej Brygady”.
Na zakończenie zaprezentowali się najmłodsi uczniowie. Z wielką powagą Maja przepytywała swojego kolegę Piotra ze znajomości „Katechizmu polskiego dziecka” Władysława Bełzy.
W ramach obchodów 103. rocznicy Odzyskania Niepodległości został przeprowadzony szkolny konkurs plastyczny pod hasłem „Piękna Nasza Niepodległa Ojczyzna”. Jury nagrodziło zwycięzców w dwóch kategoriach wiekowych.
W klasach I-IV laureatami zostali:
1 miejsce – Maja Werner kl. IIa
2 miejsce – Aleksandra Chmielewska kl. IIIa
3 miejsce – Julia Kozłowska kl. Ib
W klasach V-VIII zwycięzcami zostali:
1 miejsce – Marika Malinowska kl. VIa
2 miejsce – Mateusz Drzazgowski kl. Va
3 miejsce – Wiktoria Laskowska kl. VIIIa
Szkolne obchody Narodowego Święta Niepodległości przygotowały: p. Anna Jakubowska i p. Iwona Jeziorska.
Klasa Va na wystawie Cosmos Discovery
- 7
Dnia 27.10.2021 roku klasa 5a wybrała się na wycieczkę do Warszawy na wystawę Cosmos Discovery opowiadającą historię podboju kosmosu, od pierwszych, historycznych prób, aż po obecne wyprawy i przyszłość lotów kosmicznych.
Wystawa prezentuje ponad 200 oryginalnych eksponatów pochodzących ze Stanów Zjednoczonych, Rosji oraz Polski.
Wystawa poprowadziła nas przez historię załogowych lotów kosmicznych od ich początków do obecnych i planowanych misji kosmicznych min. załogowego lotu na Marsa. Wystawa zawiera wiele oryginalnych eksponatów z USA i Rosji, które znajdowały się w kosmosie, unikalną kolekcję skafandrów i prawdziwych modeli statków kosmicznych, promów kosmicznych i rakiet. W czasie zwiedzania uczniowie mieli do wykonania quiz, z którym doskonale sobie wszyscy poradzili.
Na koniec wystawy mogliśmy się przenieść w wirtualny świat za pomocą Gogli Vr lub zaznać stanu nieważkości w wirówce przeciążeniowej. Wycieczka oczywiście nie mogła zakończyć się bez wizyty w restauracji Mc`Donalds
WAŻNE - informacja o żywieniu od 01.11.2021 r.
Szanowni Rodzice/Opiekunowie Prawni,
Informujemy, iż od 01.11.2021 r. zostaje wprowadzony w szkole nowy system rozliczania i informacji o płatnościach za żywienie. W związku z tym zmienia się sposób zgłaszania nieobecności dziecka na obiadach.
Aby to zrobić należy zalogować się na stronie ndm.edziecko.edu.pl Loginem jest PESEL dziecka a hasłem jego imię. Ze strony tej można również pobrać aplikację eDziecko na telefon.
Nieobecność można zgłosić TYLKO I WYŁĄCZNIE za pośrednictwem strony i aplikacji do godziny 7:00 danego dnia. W przypadku nie zgłoszenia nieobecności płatność zostanie naliczona.
Od 01.11.2021 r. informacja o obecnościach i płatnościach za żywienie będzie dostępna w aplikacji (maile o wysokości opłat nie będą wysyłane). Prosimy zatem o dokładne sprawdzenie kwoty w aplikacji przed dokonaniem wpłaty.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Sierpień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Sierpień 2022
- Wszystkie