W dniach 24-27 maja 2010 r. przebywaliśmy na szkolnej wycieczce „Śladami naszych odległych przodków”. Przemierzaliśmy trasę: Biskupin - Kórnik - Poznań - Ostrów Lednicki - Gniezno - Rogów - Licheń - Kruszwica.
W Biskupinie zwiedzaliśmy Muzeum Archeologiczne prasłowiańskiej osady.
W Kórniku oglądaliśmy średniowieczny zamek i podziwialiśmy piękne mieszczące się w nim apartamenty. Następnie udaliśmy się na spacer po najstarszym w Polsce i najbogatszym pod względem liczby gatunków i odmian parku dendrologicznym w Europie Środkowej, który otacza Zamek Kórnicki. Podziwialiśmy imponującą kolekcję roślin szczególnie magnolii, azalii, różaneczników przybierających wszystkie kolory tęczy.
W Poznaniu zwiedzaliśmy Stare Miasto z ratuszem, Ostrów Tumski z Katedrą z X wieku oraz przepiękną Poznańską Palmiarnię.
Następnie byliśmy w Ostrowie Lednickim, wczesnośredniowiecznym stanowisku archeologicznym położonym na wyspie o tej samej nazwie, na Jeziorze Lednickim. Jednym z najważniejszych miejsc dla historii Polski. Oglądaliśmy zachowane pozostałości grodu oraz relikty najstarszego w Polsce zespołu preromańskiej architektury pałacowo-sakralnej (z basenami do chrztu) i wolno stojącego kościoła cmentarnego z grobami w nawie i aneksach. Obydwa obiekty wzniesiono w czasach panowania Mieszka I (tuż przed 966).
W Gnieźnie – głównym grodzie Państwa Polan zwiedziliśmy; Wzgórze Lecha, Muzeum Pierwszych Piastów, Katedrę z relikwiami Świętego Wojciecha.
W Rogowie połączyliśmy naukę z zabawą –zobaczyliśmy Park Dinozaurów „Zaurolandię”, w którym znajdują się naturalnej wielkości sylwetki dinozaurów, poznaliśmy historię ziemi, a następnie bawiliśmy się na nowoczesnym placu zabaw.
W Licheniu zwiedziliśmy największą bazylikę w Polsce, a w Kruszwicy legendarną Mysią Wieżę. Dużą dla nas atrakcją był rejs po jeziorze Gopło.
Pogłębialiśmy swoje zainteresowania turystyczno-krajoznawcze, zobaczyliśmy miejsca związane z powstaniem państwa polskiego. Poznaliśmy historię przodków podczas ścieżek historycznych i ekologicznych.
Podczas wycieczki zdobyliśmy wiedzę o regionie, jego położeniu, środowisku i legendach. Celem naszego pobytu było rozwijanie wrażliwości na piękno przyrody ojczystej, zwrócenie uwagi na potrzebę ochrony środowiska naturalnego, jako przejawu troski o zachowanie świadectw przeszłości, kształtowanie szacunku dla osiągnięć naszego narodu i jego dorobku.
Ponadto w trakcie wycieczki nabyliśmy umiejętności kontroli własnych zachowań w różnych środowiskach oraz poznaliśmy zasady zachowania w obiektach zabytkowych, obszarach przyrodniczych, pomnikach przyrody.
Każdy dzień wycieczki był wypełniony od rana do wieczora,…dlatego też nie było czasu na nudę.
Jesteśmy bardzo wdzięczni organizatorom wycieczki - p. E. Szałkowskiej, p. K. Ludwikowskiej, i p. T. Wichowskiemu za przygotowanie ciekawego programu i opiekę nad nami.
Burmistrzowi Miasta p. J. Kowalskiemu dziękujemy za znaczne dofinansowanie naszego wyjazdu.
Uczestnicy wycieczki z klasy IVa, IVb i VIc
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie Fotograficznym