Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”
życzy
Dyrektor Szkoły
Mariola Zielińska
Zdrowych, pogodnych
Świąt Wielkanocnych,
pełnych wiary, nadziei i miłości.
Radosnego, wiosennego nastroju,
serdecznych spotkań w gronie rodziny
i przyjaciół oraz wesołego „Alleluja”
życzy
Dyrektor Szkoły
Mariola Zielińska
08.03.2012 r. odbył się szkolny etap konkursu recytatorskiego „Warszawska Syrenka”.
W komisji konkursu pracowały p. dyr. M. Zielińska, p. A. Sykus,
p. E. Słyk, p. K. Ludwikowska.
Udział wzięło 20 uczniów z klas I-VI : Kuba Siwik Ic, Darek Różalski Ic, Aleksandra Moczulska IIa, Nadia Ciucha IIa, Emilia Walczak IIa, Karolina Ostrowska IIa, Michał Wodyński IIb, Klaudia Siwek IIb, Sandra Skrodzka IIb, Liwia Śmietanowska IIc, Julia Kęcińska IIc, Emilia Kuczyńska IIc, Weronika Scharwerk IIIc, Majka Macińska IIIc, Adrianna Kocher Iii, Julia Fryś IVb, Rafał Oleksiak Vb, Karolina Walas Via, Dominika Zawitowska VIa, Magdalena Jaroch VIb.
Do kolejnego etapu konkursu – eliminacji miejskich w Nowym Dworze Mazowieckim zakalikowały się:
Liwia Śmietanowska IIc
Weronika Scharwerk IIIc
Adrianna Kocher IIIcftt
Emilia Walczak IIa
Karolina Ostrowska IIa
Życzymy powodzenia!
W dniach 2 – 3 marca 2012 r. w naszej szkole odbył się biwak pod hasłem „Miedzy nami kobietkami – tajemnice okresu dojrzewania”, w którym uczestniczyły dziewczynki z klasy VIa. Spotkanie zorganizowała wychowawczyni klasy VIa p. Elżbieta Szałkowska.
Na początku uczestniczki biwaku przygotowały miejsce noclegowe - rozkładały materace oraz śpiwory i poduszki. Później zaczęły wspólnie szykować kolację, czyli pyszne i kolorowe kanapki, które wszystkim bardzo smakowały. W między czasie ogromną atrakcją były przygotowane przez dziewczynki gofry oraz fontanna czekoladowa.
Po kolacji uczennice bawiły się w „chowanego”… co bardzo zdziwiło i rozśmieszyło panie opiekujące się grupą dziewczynek.
Po tych wszystkich atrakcjach przyszła wreszcie kolej na realizację programu „Miedzy nami kobietkami – tajemnice okresu dojrzewania”. Uczennice oglądały film pt. „Tajemnice kobiecości”, a następnie bardzo długo rozmawiały ze swoją wychowawczynią o dojrzewaniu, która odpowiadała na wszystkie pytania i wyjaśniała wiele wątpliwości, które miały uczennice.
Po długiej i interesującej rozmowie poszły do klasy, w której miały przygotowane miejsca noclegowe. Tam rozmawiały oraz bawiły się w różne szalone zabawy. Nadeszła pora spania na materacach.
Następnego dnia p. Szałkowska zrobiła im poranną pobudkę. Żadnej z uczennic nie chciało się wstać, ponieważ ich sen liczył tylko kilka godzin. Ale pani sprytnie sobie poradziła z rozespanymi uczennicami i szybko wstały z materacy. Po porannej toalecie część dziewczynek przygotowywała na stołówce smaczne śniadanie, a pozostałe sprzątały pracownię, wynosiły materace.
Pod koniec spotkania uczennice podziękowały p. E. Szałkowskiej za zorganizowanie biwaku i omówienie bardzo ważnych spraw związanych z okresem dojrzewania oraz p. K. Ludwikowskiej za pomoc w opiece nad nimi. Powiedziały także, że biwak w szkole na pewno zostanie na długo w ich pamięci, bo szkoła okazała się dla nich bardzo fajna, nawet wieczorową porą.
Przed południem wszyscy bardzo zadowoleni rozeszli się do domów.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w albumie fotograficznym
14.03.2012 r. odbedzie się zebranie z rodzicami uczniów klas 0-VI godz. 18.00 oraz dzień otwarty w godzinach 18.00-20.00
Z okazji Dnia Kobiet
cała męska społeczność szkolna
życzy Kobietom, i tym małym i tym dużym,
pogody ducha, sukcesów w życiu, szczęścia,
pomyślności oraz spełnienia marzeń
17.02.2012 r. Łyżwiarskim szaleństwom poddali się uczniowie klas VI. Emocji było co nie miara. Łyżwiarze szybko zdali sobie sprawę, że na lodowisku wszyscy są równi i bezsilni :). Wobec tego faktu, solidarność i wzajemna troskliwość wzniosły się na najwyższe poziomy!
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie Fotograficznym
Tłusty czwartek – w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed Wielkim Postem, znany także jako zapusty. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się :)
Najpopularniejsze potrawy to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej objadano się pączkami nadziewanymi słoniną, boczkiem i miesem.
"Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła" – mówi staropolskie przysłowie. Według jednego z przesądów, jeśli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka - w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.
O! gdzie miłość stawia siatki,
Nie figlujcie, moje dziatki!
Bo z miłością figlów nie ma:
Jak was złapie, to zatrzyma!
/Aleksander Fredro/
W tym dniu wyrażanie uczuć ma charakter świąteczny, a zwyczaj choć przypisywany głównie zakochanym, obejmuje okazywanie ich także osobom tej samej płci a kochanym (rodzicom, rodzeństwu, kolegom i koleżankom). Drobne symboliczne prezenciki zwane Walentynkami ofiarowuje się zwykle anonimowo, na pamiątkę legendy podpisując jedynie "Twój Walenty" czy "Twoja Walentynka".
Gramy pompą! Zdrowa mama, zdrowy wcześniak, zdrowe dziecko, czyli na zakup najnowocześniejszych urządzeń dla ratowania życia wcześniaków oraz pomp insulinowych dla kobiet ciężarnych z cukrzycą.
Kolejny raz wolontariusze z naszej szkoły wzięli udział w corocznej zbiórce pieniędzy na rzecz Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Uczniowie pod opieką nauczycieli kwestowali na ulicach Modlina Starego. Niedzielna akcja potkała się z ogromną życzliwością i zrozumieniem ze strony mieszkańców naszej dzielnicy, wszyscy chętnie napełniali puszki wolontariuszy.
Wolontariusze: Beata Walczuk, Krystian Suski, Dominik Nowakowski, Kasia Rasińska, Olga Wójcik, Ada Stryjek, Natalia Jończyk, Patrycja Moszczyńska, Julia Przygódzka, Ola Sobczyńska, Karolina Żegocka, Klaudia Polakowska.
Opiekunowie: p. M. Rączka, p. M. Zakrzewska-Walczak, E. Słyk, p. M. Krupka.
Poczęstunek dla wolontariuszy ufundowała pizzeria di Cantina.
Samorząd Uczniowski
W bieżącym roku szkolnym uczniowie klas V Szkoły Podstawowej nr 3 uczestniczyli w projekcie „Nowe horyzonty edukacji filmowej” organizowanym przez kino Muranów. Były to projekcje filmowe połączone z lekcją w kinie. Bohaterowie filmów prezentowanych w cyklu „Młodzi w obiektywie” to rówieśnicy widzów, dzięki temu zagadnienia omawiane przy okazji każdego spotkania były bardziej zrozumiałe dla odwiedzających kino uczniów. Film jest świetnym narzędziem do tego, by przez zabawę uwrażliwiać i poszerzać wiedzę. Jest to możliwe szczególnie wtedy, gdy tytuły zaproponowane dzieciom są wyjątkowe nie tylko ze względu na zastosowane w nich efekty specjalne, ale przede wszystkim wartość artystyczną i zawartość merytoryczną. Filmy zaproponowane w cyklu łączyły w sobie atrakcyjną i interesującą dla młodych widzów formę z niebanalną treścią. Dzieci niezwykle łatwo utożsamiały się z bohaterami filmów i oczami wyobraźni przenosiły się do przedstawianego im świata. Każda z obejrzanych historii gwarantowała świetną zabawę i naukę.
Tytuły obejrzanych filmów: „Dzieciaki z podwórka”, „Brak zasięgu”, „Akeelah i jej nauczyciel”
Edyta Słyk
11.01.2012 r. o godz. 18.00 odbędzie się zebranie z rodzicami uczniów klas 0-VI
W sobotę 17.12.2011 r. w Zespole Szkół nr 3 w Nowym Dworze Maz. odbyła się Wigilia „Ludzi Złotego Wieku”.
Już od 28 lat, tradycyjnie mieszkańcy osiedla spotykają się przy wigilijnym stole. Organizatorem spotkań jest dyrektor Mariola Zielińska, która pozyskuje środki, koordynuje pracami, czuwa nad przebiegiem uroczystości. Z panią dyrektor pracuje sztab innych osób „dobrej woli”. W przygotowaniach uczestniczą nauczyciele: p. Marzenna Rączka, Elżbieta Szałkowska, Agnieszka Ostrowska, Bartosz Ciecierski, panie kucharki, uczniowie i absolwenci. Są to osoby odpowiedzialne za „ucztę” duchową, kulinarną, stronę estetyczną spotkania. Ich zaangażowanie pozwala mieszkańcom spędzić miłe chwile na terenie szkoły, w pięknej bożonarodzeniowej scenerii, za suto zastawionymi stołami.
W uroczystej wigilii brali udział:
- Burmistrz Miasta p. Jacek Kowalski
- Przewodniczący Rady Powiatu p. Zdzisław Szmytkowski
- Starosta Nowodworski p. Krzysztof Kapusta
- Proboszcz Parafii ks. Kanonik Edward Pacek
- byli dyrektorzy szkoły: p. Marianna Jabłonowska i p. Tadeusz Regulski, którzy złożyli wszystkim ciepłe, serdeczne życzenia z okazji Świąt Bożego Narodzenia.
Spotkanie uświetnił chór pod kierunkiem p. Daniela Taraszkiewicza, występy dzieci i młodzieży, która na co dzień angażuje się w działania MOPR-u. Spotkanie przebiegało w atmosferze zadumy, radości, wspólnego kolędowania, sąsiedzkich rozmów. Uczestnicy wigilii wychodząc dziękowali, żegnali się, a organizatorzy zapraszali za rok.
Marzenna Rączka
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie Fotograficznym
Tradycyjnie jak każdego roku, w miesiącach październiku i listopadzie, uczniowie naszej szkoły prowadzili zbiórkę darów dla bezdomnych zwierząt.
Prowadzeniem zbiórki zajmowała się w tym roku klasa IVa. Wyznaczeni dyżurni przyjmowali dary i sporządzali listę ofiarodawców.
Wspólnie z samorządem szkolnym klasa IVa zorganizowała dyskotekę andrzejkową, z której cały dochód przeznaczony został na zakup karmy dla psów i kotów.
Zbiórka zakończyła się wyjazdem na wycieczkę do schroniska w Józefowie i zawiezieniem darów. Schronisko to ma od dłuższego czasu poważne kłopoty, ponieważ nie spełnia koniecznych warunków i grozi mu zamknięcie. W chwili obecnej przebywa tam około 300 psów i koty. Nasze dary pozwoliły, choć w niewielkim stopniu poprawić byt tych biednych, bezdomnych zwierząt. Część z nich otrzymała, także odrobiny ludzkiej czułości w postaci pogłaskania.
Akcje nadzorowały: p. Iwona Krowicka i p. Monika Zakrzewska-Walczak
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie Fotograficznym
Jest taki dzień,
bardzo ciepły,
choć grudniowy …
Wszystkim Rodzicom i Uczniom
życzę radosnych Świat Bożego Narodzenia.
Niech przyniosą Miłość i Nadzieję
oraz dużo dobra w Nowym 2012 roku
Dyrektor Szkoły
Mariola Zielińska
Już Mikołaj grzeje sanie. Czego pragniesz niech się stanie.
Każde z marzeń skrytych w głębi Święty Dziadek może spełnić.
6 grudzień – Mikołajki! Tego dnia Święty Mikołaj przynosi dzieciom prezenty.
Osoby dorosłe również obdarowują swoich bliskich. Często już w noc poprzedzającą Mikołajki, czyli z 5-go na 6-go grudnia podkłada się prezenty pod poduszkę lub umieszcza się je w wełnianej, dużej skarpecie.
Mikołajki świętowane są na całym świecie. Mikołaj znany, jako St. Nicolaus i od niego wywodzący się Santa Claus - dzieciom w USA, Wielkiej Brytanii, Szwecji i innych krajach przynosi na Mikołajki prezenty, które podrzuca do wywieszanych przy kominku skarpet lub wystawianych bucików.
Historia Świętego Mikołaja sięga III wieku. Mówi się, że 6 grudnia - Mikołajki są uczczeniem pamięci Świętego Mikołaja - biskupa Miry, który swoją postawą zaskarbił sobie ludzkie serca. Legenda głosi, że Święty Mikołaj rozdał swój cały majątek biednym. Na znak dzielenia się z innymi - 6 grudnia jest świętem obdarowywania się prezentami.
Święty Mikołaj czeka na Twój list!!!
Napisz list do Świętego Mikołaja i wyślij go pod adres
Santa Claus' Office
FIN-96930 Napapiiri
Rovaniemi
Finland
SKLEPIK BOŻONARODZENIOWY
W naszej szkole, w okresie przedświątecznym tzn. od 6 do 22 grudnia, będzie działał „Sklepik Bożonarodzeniowy”. Koordynatorem tej akcji jest p.Agata Czymerska. W sklepiku wszyscy chętni będą mogli zakupić za symboliczne kwoty prace dzieci, nauczycieli, którzy zaangażowali się w akcję, a także obejrzeć galerię prac nauczyciela - Agaty Czymerskiej. Dziękuję serdecznie p. Małgosi Widz, p. Eli Cychowskiej, p. Ani Dębskiej za zaangażowanie oraz wszystkim pozostałym osobom, które wsparły w jakikolwiek sposób akcję.
Pani Agata mówi o sobie, że ma artystyczną duszę i potrzebę tworzenia. Z tej okazji wykonała śliczne anioły, które na pewno każdemu przyniosą szczęście. Taki anioł lub praca nauczyciela lub dziecka może być pięknym podarunkiem gwiazdkowym dla bliskiej osoby.
Podjęta inicjatywa ma na celu zaprezentowanie przede wszystkim zdolności dzieci, wytworów ich samodzielnej pracy ale także zaproszenie do wspólnego tworzenia pozytywnego wizerunku naszej szkoły.
Serdecznie zapraszamy do „Sklepiku Bożonarodzeniowego” i do obejrzenia prac w „Galerii pod Aniołem”
ZABAWA ANDRZEJKOWA
Dnia 24. listopada w naszej szkole odbyła się impreza andrzejkowa zorganizowana przez p. Marzennę Rączkę i p. Agatę Jaworską dla uczniów klas I- III. Do wspólnej zabawy zostały zaproszone również dzieci z oddziału przedszkolnego. Wszyscy znakomicie bawili się przy dźwiękach ulubionych utworów muzycznych. Oprócz tańców indywidualnych wspólnie ćwiczono układy choreograficzne a wychowawcy inicjowali popularne zabawy grupowe. Wielu naszych uczniów wykazało się ponadprzeciętnymi umiejętnościami tanecznymi. Jak na zabawę andrzejkową przystało, nie mogło zabraknąć wróżb, które z przymrużeniem oka odkrywały tajemnice przyszłości.
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć Albumie Fotograficznym
Agata Jaworska
Zajęcia w klasie IIb muszą być zawsze ciekawe, bo wymagają tego sami uczniowie. Do działania muszą być włączeni wszyscy. I tak było podczas omawiania tematu „Gniezno – pierwsza stolica Polski”. Najpierw uczniowie zapoznali się z treścią legendy nawiązującej do powstania Gniezna. Następnie w wirtualny sposób zwiedziły Gniezno i znane zabytki. Dla upamiętnienia tego ważnego tematu dzieci wykonały makietę grodu średniowiecznego. Widoczne były palisady, wały, chaty, podgrodzia, wykonane z różnorodnych materiałów.
Makiety zrobiono w profesjonalny sposób, a i uczniom sprawiło to dużą frajdę i satysfakcję.
Katarzyna Błońska
Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w Albumie Fotograficznym
Andrzejki(znane też jako Jędrzejki lub Jędrzejówki) – wieczór wróżb odprawianych w nocy z 29 na 30 listopada, w wigilię świetego Andrzeja, patrona Szkocji, Grecji i Rosji.
Niegdyś wróżby andrzejkowe miały charakter wyłącznie matrymonialny i przeznaczone były dla niezamężnych dziewcząt. Początkowo andrzejki traktowano bardzo poważnie, a wróżby odprawiano tylko indywidualnie, w odosobnieniu; w czasach późniejszych przybrały formę zbiorową, organizowaną w grupach rówieśniczych panien na wydaniu, zaś współcześnie przekształciły się w niezobowiązującą zabawę gromadzącą młodzież obojga płci.
Nasza szkoła to nie tylko lekcje, obowiązki dla ucznia. Szkoła nie tylko kojarzona z przymusem, ale także miejsce gdzie dziecko może poza godzinami lekcyjnymi poznawać swoje możliwości, budować poczucie wartości, zdobywać nowe umiejętności, pokonywać swoje bariery, lęki, oswajać się ze swoimi słabościami, a szczególnie w atmosferze przyjaźni, akceptacji spędzać czas wolny.
Dnia 18 listopada odbył się szkolny biwak – nocowanie w szkole klas: III c, II b, II c. Byłam inicjatorką, „pomysłodawczynią”. Podzieliłam się na zabraniu pomysłem z rodzicami. Rodzicom pomysł spodobał się, więc przeszłam do realizacji przedsięwzięcia. Przyłączyły się również klasy II b i II c.
Najwięcej entuzjazmu mieli sami uczniowie, którzy nie mogli się doczekać, kiedy nadejdzie ta ważna noc. Ważna ze względu na wiele spraw. Najważniejsze to to, że dzieci spędziły noc poza domem, bez rodziców. Dla wielu była to wielka próba. To coś, co można porównać do odcięcia pępowiny. Drugi czynnik to nietypowe miejsce na nocowanie – szkoła. Kolejny aspekt to towarzystwo znanych kolegów i koleżanek w zupełnie nowej, nieznanej sytuacji. Bez lekcji, bez rywalizacji, bez oceniania.
Zakwaterowaliśmy się w klasie. Rozkładanie materacy, śpiworów, wspólne układanie miejsc noclegowych okazało się być dla niektórych nową czynnością, którą z wielką chęcią wszyscy wykonywali. To wspaniałe móc wykazać się samodzielnością! W domu te wszystkie czynności najczęściej wykonują rodzice. Dzieci okazały się bardzo zorganizowane, świetnie poradziły sobie z rozpakowaniem i zapakowaniem swoich rzeczy.
Odczytany został regulamin, który wszyscy przyjęli do wiadomości jednocześnie zobowiązując się do jego przestrzegania. Wieczór biwakowicze spędzili aktywnie, uczestnicząc m.in. w warsztatach artystycznych, na których można było wykonać np. anioła, papierowe origami, zabawach ruchowych np. zabawa orientacyjno-porządkowa polegająca na dotarciu do ukrytego skarbu, zabawa „Świetliki”, zabawach zręcznościowych itp. Było wiele śmiechu, radości, zaciekawienia. Dzieci były otwarte, ta nowa sytuacja wzbudziła w nich wiele pozytywnych emocji. Wszystko to odbywało się w murach szkoły, która jest miejscem przyjaznym dla dzieci. Biwak to doskonała sytuacja dla nauczycieli dająca możliwość obserwacji dzieci, ich bliższego poznania i pełniejszej charakterystyki każdego dziecka. To także idealna sytuacja na oddziaływanie pedagogiczne, którą to nauczycielki wykorzystały poprzez tworzenie sytuacji wychowawczych np. uwrażliwienie dzieci na potrzeby innych, dzielenie się z innymi, wspólną zabawę, pozostawienie porządku ze względu na szacunek do pracy innych ludzi itp.
Myślę, że taka noc szkolna może być z powodzeniem realizowana w kolejnych latach.
Agata Czymerska
Powered by aSc EduPage