• PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ

          • W maju z okazji Miesiąca Książki i Czytelnictwa biblioteka szkolna przeprowadziła projekt pod hasłem: „PRZYGODA Z KSIĄŻKĄ”. Zaplanowano i przeprowadzono szereg działań promujących książkę, czytanie oraz bibliotekę szkolną jako miejsce ciekawe i przyjazne uczniowi. Przypomniano uczniom jak należy postępować z książką. O zasadach użytkowania książki informowała gazetka „Książka lubi - książka nie lubi”. Na głównym korytarzu szkoły zorganizowano wystawę najstarszych książek, które są w posiadaniu biblioteki szkolnej. Wystawa cieszyła się ogromnym zainteresowaniem. Najstarsze woluminy pochodziły z lat 30-tych XX wieku. Uczniowie mogli również pisemnie zgłaszać swoje propozycje, jakie książki powinny znaleźć się w bibliotece szkolnej w ramach akcji „Jaka książka do biblioteki - Twój głos się liczy”. Wpłynęło szereg ciekawych propozycji, które będą brane pod uwagę przy zakupie nowości do biblioteki szkolnej. Zorganizowano wystawę zdjęć, które brały udział w powiatowym konkursie – Ubierz się w książkę i odniosły ogromny sukces. Zorganizowano i przeprowadzono dwa konkursy szkolne. Konkurs przeznaczony dla uczniów klas 1-3 na „ Najładniejszą zakładkę do książki” oraz konkurs na fraszkę lub wiersz na temat biblioteki, książki i czytania przeznaczony dla klas 4-8. Również dzieci ze świetlicy szkolnej mogły znaleźć coś dla siebie. Przeprowadzono tam akcję głośnego czytania. Czytane były bajki terapeutyczne, poruszające takie problemy jak bycie asertywnym, akceptacji grupy czy też bycia „innym”. Maj w naszej szkole upłynął pod znakiem książki i czytania. Czytanie wpływa na wszechstronny rozwój dzieci i młodzieży. Biblioteka szkolna w dalszym ciągu będzie podejmować szereg działań promujących książkę i czytanie. Całą społeczność szkolną zapraszam do biblioteki szkolnej.

            Organizatorzy:

            Teresa Brodowska

            Katarzyna Ludwikowska

            Małgorzata Widz

          • „Wsi spokojna, wsi wesoła…” - klasy VII a i VII b na wycieczce w Muzeum Wsi Mazowieckiej w Sierpcu

          • Piękny majowy dzień najlepiej spędzić na łonie natury. Jeśli do tego będzie to XIX – wieczna polska wieś, to relaks powinien być wyjątkowo udany.

            Z wielką przyjemnością ruszyliśmy eksplorować urokliwe chaty sierpeckiego skansenu. Gościliśmy w skromnym obejściu rodziny parobka, w domu szewca i krawca, w zabudowaniach gospodarskich. Mieliśmy okazję pogłaskać kozią rodzinę i lekko wystraszyć się na widok niezbyt gościnnego gąsiora.

            Zwiedziliśmy także inne obiekty charakterystyczne dla mazowieckiej wsi: młyn, urokliwy drewniany kościół, wiejską szkołę, a przede wszystkim okazałe szlacheckie dworki. Spośród 15 tysięcy większych i mniejszych muzealiów ruchomych naszą uwagę przykuły szkolne kałamarze, myśliwskie trofea, zabawki wiejskich dzieci czy papierowe firanki i kolorowe ozdoby pod sufitem, zwane pajączkami.

            Obejrzeliśmy ponadto bogatą kolekcję w galerii rzeźby ludowej z różnych okresów. Szczególnym punktem programu był przejazd bryczką po rozległym terenie skansenu i warsztaty obróbki lnu.

            Atrakcją dla ciała i ducha był staropolski posiłek w zabytkowym wnętrzu karczmy „Pohulanka.

            W podróż w przeszłość zabrały nas:

            p. E. Grusiewicz

            p. A. Jakubowska

            p. M. Zakrzewska - Walczak

             

          • Konkurs Powiatowy - "Sleeveface - ubierz się w książkę"

          • Sukces uczniów z SP3

            Uczniowie naszej szkoły osiągnęli ogromny sukces w powiatowym projekcie "Sleeveface - ubierz się w książkę", organizowanym przez Bibliotekę Pedagogiczną oraz Sieć Współpracy i Samokształcenia. Do projektu zostało zaproszonych 12 szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatu nowodworskiego oraz legionowskiego. Konkurs był dwuetapowy. Szkolna komisja konkursowa wybrała cztery zdjęcia, które znalazły się w etapie powiatowym. Finałowe prace oceniało profesjonalne jury, złożone z fotografów. Poziom konkursu był bardzo wysoki. 11 maja 2022 roku w Bibliotece Pedagogicznej w Nowym Dworze Mazowieckim odbyło się uroczyste zakończenie projektu oraz rozdanie nagród zwycięzcom. Uczniowie klasy IVa: Jakub Krawczyk i Lena Kopańska zajęli pierwsze miejsca za swoje doskonałe prace. Również zdjęcia braci Wiktora i Franciszka Błońskich zostały docenione i nagrodzone, chłopcy zajęli trzecie miejsce. Gratulujemy naszym uczniom i ich rodzicom oraz dziękujemy za zaangażowanie i promocję naszej szkoły w środowisku lokalnym.

            Teresa Brodowska

          • „WIWAT KONSTYTUCJA. WIWAT KRÓL. WIWAT WSZYSTKIE STANY!” - SZKOLNE OBCHODY 231 ROCZNICY UCHWALENIA KONSTYTUCJI 3 MAJA

          • Po wprowadzeniu pocztu sztandarowego i odśpiewaniu Hymnu Narodowego, społeczność szkolna wzięła udział w niezwykłej lekcji historii. Uczniowie klasy VII a zainscenizowali scenkę, w której babcia, w zaciszu domowym, tłumaczy swoim wnuczętom zawiłości polityczne rzeczywistości polskiej drugiej połowy XIII wieku. Jakby wprost z kart podręcznika do historii, pojawili się Ignacy Potocki, Hugo Kołłątaj i sam król Stanisław August, którzy wyjaśniali główne założenia ustawy zasadniczej. Wzmocnienie władzy państwowej, dbałość o wszystkie stany, regulacja praw obywatelskich - to tylko najważniejsze postulaty, które zostały zapisane w Konstytucji 3 Maja.

            Mimo, że ta ustawa obowiązywała zaledwie 15 miesięcy, do kolejnego rozbioru była powiewem wolności i sprawiedliwości społecznej.

            Spektakl uświetniony został patriotycznym śpiewem chórku uczniów klas czwartych oraz solowym występem Weroniki z klasy VIII a.

            Piękną i wzruszającą lekcję historii przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami: p. Edytą Grusiewicz, p. Małgorzatą Grzywacz, p. Iwoną Ruszkiewicz-Bąk, p. Małgorzatą Widz.

          • Lekcja muzealna w Muzeum Pałacu Króla Jana w Wilanowie

          • Po omówieniu bitwy pod Wiedniem,  postanowiliśmy  odwiedzić siedzibę pogromcy Turków spod Wiednia i Chocimia. Po przywitaniu z panią przewodnik, udaliśmy się na spacer po apartamentach królewskich. Zwiedziliśmy najstarszą część pałacu. W dawnej rezydencji władcy natrafiliśmy na liczne jego portrety, przedmioty z nim związane oraz malowidła sławiące jego mężne czyny. Historia w nich ukryta tworzy barwną opowieść o losach tego walecznego monarchy. Czego uczył się król, jakie książki gromadził, czym się interesował – tego dowiedzieliśmy się, rozwiązując karty zadań i przypatrując się malowidłom w dawnej bibliotece królewskiej. W sypialni króla zobaczyliśmy, w co ubierał się Jan III Sobieski i sami się przekonaliśmy, ile czasu zajmowało mu przepasanie się pasem kontuszowym. Nasz kolega, Franek Błoński z klasy 4a, chętnie ubrał się w żupan, kontusz z wylotami, futrzaną czapkę i pas kontuszowy. Wyglądał jak prawdziwy szlachcic. W królewskich komnatach dowiedzieliśmy  się, dlaczego król i królowa przyjmowali gości w swoich własnych sypialniach oraz,  gdzie posłowie oczekiwali na audiencję. Barwne anegdoty z życia Jana III Sobieskiego i jego rodziny pozwoliły nam  poznać nie tylko wilanowski pałac, ale przede wszystkim króla zwanego przez Turków Lwem Lechistanu. Na ciekawą lekcję historii zabrały nas panie: Dorota Tendera, Aleksandra Gorczyca i Edyta Grusiewicz. Klasa 4a i 4b.

          • Dzień Ziemi

          • Światowy Dzień Ziemi to największe ekologiczne święto obchodzone 22 kwietnia.

            Każdego roku uczniowie naszej szkoły aktywnie włączają się w obchody tego święta, aby pokazać jak ważne jest dbanie o naszą planetę.

            Z tej okazji w naszej szkole miały miejsce różne formy aktywności ekologicznej.  Do ich przeprowadzenia wykorzystaliśmy  przyrodnicze walory otoczenia naszej szkoły. Wśród pięknych sosen i klonów na naszym boisku przy słonecznej pogodzie, każda klasa spędziła jedną lekcję rozwiązując zadania związane z przyrodą i ekologią. Była to nauka segregowania śmieci zgodnie z zasadami obowiązującymi  na terenie naszej gminy. Obserwowaliśmy pod mikroskopem glony, które rosną na naszych drzewach. Sadzone były roślinki, które  uprawiane są dalej w salach. Uczniowie musieli wykazać się znajomością gatunków drzew otaczających naszą szkołę. Zajęcia z dużym zaangażowaniem przeprowadzili uczniowie klasy 7a. 

            Młodsze dzieci obejrzały przedstawienie ,,Sąd nad ropuchą” przygotowane przez klasę 6a na zajęciach kreatywności. Okazało się, ze brzydkie ropuchy mogą wzbudzić sympatie dzięki pozytywnej roli jaką pełnią w naszych ogródkach.

            Uczniowie klas 7 i 8 wykazali się pomysłowością i kreatywnością i wykonali plakaty tematyczne, którymi udekorowano szkolny korytarz.

            Cała akcja przeprowadzona wśród uczniów szkoły miała na celu wzbudzenie współodpowiedzialności za stan środowiska w przyszłości, poczucia troski o  czystość najbliższego otoczenia oraz wychowanie w duchu miłości i szacunku do przyrody.

            Ekologiczne święto Dnia Ziemi przygotowali uczniowie wraz z nauczycielami:

            p. Iwoną Krowicką, p. Anną Jakubowską, p. Pauliną Hajdą, p. Iwoną Jeziorską