• Logopeda

• LOGOPEDA

Zajęcia logopedyczne w szkole prowadzi:

p. Agata Jaworska-Bębenek

Logopeda zajmuje się kształtowaniem prawidłowej mowy, zapobieganiem powstawania wad wymowy, likwidowaniem błędów i korekcją wad, a także nauczaniem mowy w przypadku jej braku lub utraty

Dyżury pracy logopedy

ZAKRES POMOCY LOGOPEDYCZNEJ dla uczniów:

Diagnozą logopedyczną objęte są wszystkie dzieci przyjmowane do szkoły. Szczegółowe badania mowy przeprowadzane są u dzieci z  klas I na początku roku szkolnego oraz  u dzieci posiadających opinię Poradni Psychologiczno- Pedagogicznej. W każdym przypadku diagnozowane są dzieci po zgłoszeniu problemu przez nauczyciela lub rodziców.
          Przez cały rok szkolny odbywają się indywidualne zajęcia logopedyczne z dziećmi mającymi nieprawidłową wymowę. Każdorazowo rozpoczęcie indywidualnych zajęć logopedycznych poprzedzone bywa rozmową z rodzicami. Każdy uczeń uczestniczy w zajęciach logopedycznych w wymiarze  45 minut jeden raz w tygodniu. Kontrakt zawierany przez logopedę z rodzicami dotyczy realizacji  ćwiczonego materiału językowego  w domu przez rodziców. Materiał językowy przekazywany jest rodzicom w formie pisemnej (w założonym zeszycie do ćwiczeń logopedycznych lub na kartkach - kserokopiach). Włączenie się rodziców w proces terapii gwarantuje lepsze wyniki- szybsze zautomatyzowanie się prawidłowej wymowy w mowie spontanicznej.
          Rodzice mogą korzystać z konsultacji i porad logopedycznych w ciągu trwania całego cyklu terapii mowy, po uprzednim ustaleniu terminu z logopedą.
          W razie pojawiania się trudności w przebiegu terapii mowy  rodzice są zapraszani na indywidualne rozmowy. O zakończeniu terapii logopedycznej decyduje ocena stanu prawidłowości wymowy dokonana wspólnie przez logopedę i rodziców.

LOGOPEDIA – PYTANIA I ODPOWIEDZI

Kim jest logopeda?

To terapeuta zajmujący się pomocą dla dzieci, młodzieży, z takimi zaburzeniami wymowy, jak np. seplenienie, rotacyzm, jąkanie, terapią dzieci z niedosłuchem, rozszczepem i upośledzeniami w różnym stopniu. Zadaniem logopedy szkolnego jest zapobieganie zaburzeniom mowy (profilaktyka), rozpoznawanie (diagnoza) oraz usuwanie wad wymowy w trakcie terapii logopedycznej. W ostatnich latach systematycznie wzrasta liczba dzieci z wadami wymowy.

Jaka jest klasyfikacja zaburzeń mowy?

Dzieci w szkole przejawiają najczęściej:

·        Kłopoty artykulacyjne wynikające z naśladownictwa złego wzoru mowy, trudności motoryczne, nieprawidłowe nawyki utrwalone w okresie kształtowania się mowy(dyslalie): seplenienie, reranie, nieprawidłowe wymawianie k,g, nosowanie.

Dyslalie obejmują:

-         wadliwe wymawianie jednej lub wielu głosek

-         opuszczanie dźwięków, np. krowa- kowa, stołek- tołek;

-         zastępowanie głosek innymi, np. koło- toło,

szafa- safa;

-  mowa nosowa

-         brak głosek miękkich, np. pjes- pes, sukenka,

kełbasa

-  palatalizacja, tzw. „mowa dziecinna”- szczotka-  ściotka

·        Opóźnienie rozwoju słowno- pojęciowego:

-         ubogi słownik

-          uczeń mówi mało i trudno nawiązuje kontakt słowny

-         buduje zdania niepełne i niegramatyczne

-         nie rozumie wielu pojęć

-         ma trudności w analizie i syntezie słuchowej

·        Brak dźwięczności w realizacji głosek dźwięcznych wynikający z zaburzenia słuchu fonemowego

·        Zniekształcenia niektórych głosek spowodowane niedosłuchem

·        Jąkanie funkcjonalne

Jakie są przyczyny i skutki wad wymowy?

Przyczyny wad wymowy:

- naśladownictwo złego wzoru mowy ( błędy rodziców  tzw. „pieszczenie się”)

- nieprawidłowości w budowie narządów artykulacyjnych( krótkie  wędzidełko, rozszczepy warg, podniebienia, języczka, zbyt duże lub małe napięcie mięśni języka, warg, wady zgryzu,itp.)

- zaburzenia słuchu

- zaburzenia słuchu fonemowego

- jąkanie- zaburzenie koordynacji trzech układów:

artykulacyjnego, oddechowego, fonacyjnego

Skutki wad wymowy:

- błędy w pisowni ( uczeń tak pisze jak mówi)

- zaburzenia natury emocjonalnej( wstydzi się swojej wymowy, nie jest aktywny na lekcjach, w grupach rówieśniczych)

Na czym polega korekcja wad wymowy?

Korekcja wad wymowy polega na:

·        usprawnianiu narządów artykulacyjnych (języka, warg);

ćwiczeniach oddechowych;

·        kształtowaniu słuchu fonematycznego (wysłuchiwanie i różnicowanie dźwięków mowy);

·        wywoływaniu, korygowaniu i utrwalaniu prawidłowej wymowy głosek w izolacji, sylabie, wyrazie, zdaniu i dłuższych wypowiedziach.

Jeśli uczeń prawidłowo wymawia wcześniej zaburzone głoski nie tylko w mowie kontrolowanej w czasie ćwiczeń, ale także spontanicznie w każdej sytuacji, wówczas następuje zakończenie terapii. Wadom wymowy towarzyszą często wady zgryzu (konieczna wizyta u ortodonty), trudności w nauce, problemy związane z zachowaniem i koncentracją uwagi, a także zaburzenia emocjonalne i psychiczne.
          W czasie terapii logopeda skupia się przede wszystkim na korygowaniu zaburzonej mowy, ale pamięta również o ćwiczeniach usprawniających percepcję wzrokową, słuchową, orientację przestrzenną. Wprowadza też elementy ćwiczeń ułatwiających naukę czytania i pisania, doskonali rozwój ruchowy i emocjonalny. W zajęciach mogą uczestniczyć  rodzice (szczególnie w początkowym etapie) po to, aby mogli prawidłowo utrwalać mowę dziecka w trakcie ćwiczeń domowych. Dzięki systematycznej pracy uczeń szybko i skutecznie nauczy się poprawnie mówić i pisać.